Którym językiem mówisz w relacji? – 5 języków miłości, o których nie wiedzą nawet małżonkowie

W jaki sposób ludzie wyrażają uczucia? Badał to Gary Chapman, który na postawie swoich spostrzeżeń stworzył teorię pięciu języków miłości.

Gary Chapman, antropolog i filozof, jest terapeutą z wieloletnim doświadczeniem, który pomaga parom w kryzysie małżeńskim. To twórca koncepcji pięciu języków miłości, czyli pięciu obszarów, w których wyrażamy uczucia wobec drugiej osoby. Są to: słowa, poświęcanie czasu, podarunki, służba, dotyk. Według Chapmana każdy z nas ma swój dominujący język miłości, za pomocą którego komunikuje uczucia, ale również to, czego oczekuje od innych. Chapman napisał na ten temat szereg książek.

Bezpośrednio zaangażowany w poradnictwo rodzinne zna i rozumie relacje małżonków – od tych radosnych po najbardziej burzliwe.

Chapman jest autorem książki „5 języków miłości”, którą opiera na zasadzie: „Miłość to kwestia wyboru, którego dokonujemy, codziennie decydując o naszym zachowaniu względem drugiej osoby”. Nie ukrywa, że koncepcja ta poprawiła miliony relacji na całym świecie.

Podkreśla, że głównym celem w relacjach damsko-męskich jest komunikacja. Wydaje się ona banalna teoretycznie, jednak w praktyce ciężej wprowadzić ją w życie. Chapman stworzył koncepcję, której założenie wydaje się dość proste: różni ludzie o różnych osobowościach wyrażają miłość na różne sposoby. Autor nazwał te sposoby wyrażania i przyjmowania miłości właśnie „5 językami miłości”. Są to: wyrażenia afirmatywne, dobry czas, przyjmowanie podarunków, drobne przysługi oraz dotyk. Książka zawiera serie pytań do czytelnika dotyczących danego języka w konkretnej relacji.

„Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie” (Łk 6, 38). Gary Chapman proponuje wprowadzać w życie to nauczanie Jezusa, aby napełniać swój zbiornik miłości. Pewna kobieta z 15-letnim stażem małżeńskim powiedziała, że „ta książka powinna być obowiązkową lekturą do czytania na kursach przedmałżeńskich, żeby młodzi ludzie mogli między sobą ustalić, w jaki sposób kochają i jak chcą być kochani. Żeby podjęli odpowiednią i dojrzałą decyzję, w pełni świadomą”. Z różnic między językami miłości wynika wiele nieporozumień. Definicja miłości postrzegana jest przez każdego inaczej. Zazwyczaj język otrzymywania miłości jest tożsamy z językiem dawania. Każdy z nas chce kochać i chce być kochanym. Dlatego tak ważne jest odkrywanie własnego języka miłości, nauczenie się podstawowego języka miłości współmałżonka i podjęcie decyzji, by tym językiem się posługiwać. Jest to droga budowania dobrych relacji i trwałych więzi w małżeństwie i nie tylko.

5 sposobów okazywania miłości według Gary’ego Chapmana pomogło już milionom małżeństw przezwyciężyć poważny kryzys.

Źródło: stacja7, Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama