Dobiegł końca IV Kongres Młodych Konsekrowanych „Powstań i świeć”. Do licheńskiego sanktuarium przyjechało 616 osób, które oddały życie Chrystusowi. „Dziękujemy za świadectwo wiary, miłości i radości, szczęśliwego przeżywania powołania. Niech to doświadczenie przynosi owoce. Wszyscy mamy nieść świadectwo, że Bóg nas kocha” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.
„Kiedy widzę młodych podejmujących życie zakonne i rozmawiam z niektórymi z nich (...) wówczas moja pierwsza reakcja, to gratulacje dla Jezusa. I mówię Mu: naprawdę, Jezu, gratuluję” – mówił br. Raniero Cantalamessa w słowie na rozpoczęcie kongresu.
Dni spotkań młodych konsekrowanych upłynęły na spotkaniu z Chrystusem w Eucharystii, Słowie Bożym i drugim człowieku. Odbyły się ciekawe konferencje, a nawet tańce integracyjne przed bazyliką licheńską. W sobotę o. Krzysztof Pałys OP wygłosił konferencję „Bóg oddzielił światło od mroku (Hi 26,10)”. Mszy św. o godz. 12 przewodniczył bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Po południu do refleksji „Jakiego »światła« potrzebuje świat od osób konsekrowanych” zaprosił Franciszek Kucharczak.
W niedzielę, ostatni dzień kongresu, młodzi konsekrowani uczestniczyli w konferencji podsumowującej oraz południowej Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Nowaczka MIC, przełożonego prowincji polskiej Zgromadzenia Księży Marianów. W słowie powitania ks. Janusz Kumala przypomniał, że 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II powiedział do pielgrzymów zebranych przed bazyliką licheńską o sanktuarium, że to miejsce, które Maryja bardzo umiłowała. „Codziennie doświadczamy macierzyńskiej miłości Matki Bożej, bo to Ona prowadzi do Chrystusa, który jest Źródłem życia. Ona jako pierwsza konsekrowana uczy nas życia dla Chrystusa. Prośmy Ją w czasie Eucharystii, by pomogła otworzyć się na tę miłość, byśmy nią przemienieni powstali i poszli świecić, dawać przykład naszego życia zakochanego w Chrystusie. Tego potrzebuje dzisiaj współczesny świat" – zaznaczył ksiądz kustosz.
W homilii ks. Nowaczek podkreślił, że już na chrzcie świętym Bóg mocno dotyka człowieka. A liczba różnych habitów oznacza: twoje życie, chrześcijaninie, jest poświęcone Bogu. Bóg zawsze jest blisko. Tłumaczył te słowa w kontekście odczytanego Listu św. Pawła do Tymoteusza. „Relacja Pawła i Tymoteusza to relacja braterska, ojcowska i pełna przyjaźni. Paweł głosi Ewangelię, a Tymoteusz przyjmuje wiarę, jest wdzięczny Bogu za św. Pawła. Chrystus zna twoje serce i słusznie ciebie powołuje, to egzorcyzm na każdą wątpliwość. Chrystus dojrzał ten potencjał i daje Ducha Świętego, by ten potencjał się rozwinął" – mówił ksiądz prowincjał. Przypomniał, że tylko ze Słowem Chrystusa rodzi się wiara, pragnienie konsekracji, uświęcenia. A przyjaźń – to jest to, czym Bóg pragnie posługiwać w Kościele poprzez wspólnoty życia zakonnego. „By tam była umacniana wiara i byśmy mieli radość opowiedzenia napotkanym osobom naszej historii zbawienia, która miała miejsce w naszym życiu" – stwierdził ks. Nowaczek.„ Mogę nieść Ewangelię, jeśli najpierw Ewangelia dotyka mojego serca. Domaga się też odpowiedzi. Mam nadzieję, że ta Ewangelia, czyli spotkanie, wydarzyła się podczas kongresu w Licheniu. Prośmy Ducha Świętego, by otworzył nasze serca i pozwolił dostrzec, co najmocniej mnie tu dotknęło. Z jaką nadzieją pójdę do świata? Niech Ducha Świętego wyprasza nam Najświętsza Maryja Panna" – zakończył ksiądz prowincjał.
Uczestnicy kongresu przed błogosławieństwem zawierzyli się Maryi przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej.
We Mszy św. uczestniczył również chór tworzony przez osoby konsekrowane, m.in. zaangażowany w nim był kleryk Łukasz Fabijański, pijar. „Codziennie przeżywam przygodę, to nieustanne odkrywanie nowego, co nie pozwala się zatrzymać. Skłania do poszukiwań i otwierania się na drugiego człowieka, a przede wszystkim na Pana Boga poprzez Pismo Święte, modlitwę, wspólnotę. Właśnie to dzieje się w powołaniu. Przychodzi inspiracja na przykład po rozważaniu Pisma Świętego, która pozwala lepiej poznać Pana Boga i samego siebie" – mówił kleryk Łukasz.
W kongresie wzięło udział 616 osób. Były to siostry z 70 zgromadzeń i panie z 28 instytutów i innych form życia konsekrowanego oraz zakonnicy z 18 zgromadzeń i mężczyźni z instytutu świeckiego.
Licheń Stary, 26 września 2022 r. Biuro Prasowe Sanktuarium