„Poradnik dla prokuratorów w sprawie ścigania aborcji farmakologicznej” to odpowiedź na działania prowadzone w Polsce przez organizacje proaborcyjne, które dopuszczają się naruszania prawa poprzez udostępnianie kobietom środków poronnych.
„Postanowiliśmy zebrać nasze doświadczenie, naszą wiedzę na ten temat i przygotować poradnik, którego celem było skoncentrowanie uwagi organów ścigania na ten problem, ponieważ jest on coraz bardziej powszechny. Dodała również, że dokument ten zostanie udostępniony organom ścigania, aby wesprzeć ich w tym zakresie” – zaznaczyła Katarzyna Gęsiak, radca prawny, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris, członek Izby Radców Prawnych w Warszawie, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
❗️Stop pigułkom śmierci. Poradnik dla prokuratorów w sprawie ścigania aborcji farmakologicznej
— Instytut Ordo Iuris (@OrdoIuris) 24 sierpnia 2022
WŁĄCZ SIĘ W ŚCIGANIE ABORCJI:
➡️https://t.co/gSfu3LRC76⬅️
📗🟢ZOBACZ PORADNIK:https://t.co/ZZOZR2LBD7
📺Nagranie z konferencji prasowej:
https://t.co/NLvgSyEMwI pic.twitter.com/KvwbVNOFNK
Proceder rozpowszechniania i informowania o tzw. aborcji farmakologicznej jest w Polsce nielegalny, pomimo to nie prowadzi się żadnych działań, które miałyby temu zapobiec.
„To jest główny powód, dla którego postanowiliśmy zebrać nasze doświadczenie, naszą wiedzę na ten temat i przygotować poradnik, którego celem było skoncentrowanie uwagi organów ścigania na ten problem, ponieważ jest on coraz bardziej powszechny. Te organizacje mogą działać w sposób niezakłócony. Chcieliśmy stworzyć poradnik, który w syntetyczny sposób zbiera informacje o podstawach prawnych ścigania aborcji farmakologicznej, udostępnić organom ścigania, aby wesprzeć je w tym zakresie” – podkreśliła dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.
Adwokat Magdalena Majkowska z Zarządu Ordo Iuris zauważyła, że problem polegający na działaniu organizacji proaborcyjnych, w celu normalizacji przestępstwa, jakie stanowi pomocnictwo w aborcji, dzieje się, niestety, za cichym przyzwoleniem organów ścigania, które, w większości przypadków, pozostają, po prostu, bierne.
Mec. Katarzyna Gęsiak dodała, że organizacje zajmujące się tym procederem odwołują się do zapisów prawa międzynarodowego, gdzie tzw. aborcja jest wpisana w prawa kobiet. Jednak „w żadnym wiążącym akcie prawa międzynarodowego czy w żadnym wiążącym akcie unijnym nie ma zobowiązania do gwarantowania dostępu do aborcji ani też prawa do aborcji”.
Głośną sprawą w ostatnim czasie związaną z nielegalnym przekazywaniem środków poronnych, jest postepowanie, jakie toczy się przeciwko Justynie W. Działaczka proaborcyjna przekazała tabletki kobiecie, która zamierzała przeprowadzić aborcję.
Razem z mec. @MagdaMajkowska prezentowałyśmy dzisiaj poradnik @OrdoIuris dot. ścigania aborcji farmakologicznej. Zachęcam do włączania się w aktywne zwalczanie nielegalnego procederu zabijania niewinnych dzieci przez stronę https://t.co/cs5Pb0KISZ https://t.co/a52ahcASUP
— Katarzyna Gęsiak (@KatarzynaGesiak) 24 sierpnia 2022
Pomimo jasnej sytuacji prawnej w Polsce, okazuje się, że skala procederu jest szokująca.
„Zmotywowało nas to jeszcze bardziej do tego, aby przygotować kompendium wiedzy w zakresie aborcji i położyć kres temu precedensowi – wyjaśniła mec. Gęsiak.
W poradniku został omówiony m.in. problem aborcji farmakologicznej, środków do tego wykorzystywanych, sposób udostępniania informacji przez organizacje proaborcyjne to, w jaki sposób prowadzą one nielegalną reklamę takich środków.
„Jest tam też szereg argumentów pokazujących, że działalność organizacji proaborcyjnych można i należy ścigać zgodnie z polskim prawem. Przedstawiliśmy szereg podstaw prawnych, które dla organów ścigania mogłyby stanowić bazę i kompendium wiedzy w tym zakresie” – wskazała dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.
Źródło: Radio Maryja, Ordo Iuris