Pomoc Rodakom

Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur od kilku lat angażuje się w pomoc na rzecz Rodaków mieszkających za wschodnią granicą. W ubiegłym roku zrealizowane zostały dwa projekty: Pomoc Braciom Albertynom we Lwowie II oraz Pomoc Rodakom na Kresach, które zostały dofinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Realizowany projekt dotyczył wsparcia Braci Albertynów posługujących wśród bezdomnych Polaków we Lwowie. W 2017 roku założyli Dom Miłosierdzia, który daje całodobowe schronienie 48 bezdomnym mężczyznom. Wśród nich są osoby chore, starsze i niepełnosprawne ruchowo. 5 razy w tygodniu wydawanych jest od 60 do 90 gorących posiłków ubogim osobom nie mieszkającym w Schronisku. W Domu działa łaźnia dla kobiet i mężczyzn oraz pralnia, z której można skorzystać 5 razy w tygodniu. Oprócz tego w Schronisku organizowane są spotkania grup samopomocowych dla osób uzależnionych od alkoholu (AA) oraz dla osób współuzależnionych (Al-Anon).

Projekt zakładał dwutorową pomoc podopiecznym Braci Albertynów poprzez: zakup i dostarczenie niezbędnych artykułów spożywczych, środków higieny, a także pościeli. Pomoc humanitarna była dostarczona w pięciu turach od czerwca do grudnia. W obecnej sytuacji Bracia Albertyni, jak również ich podopieczni znajdują się w bardzo trudnym położeniu: nie mają środków na zakup podstawowych środków do życia, opłaty za energię elektryczną, wodę oraz ogrzewanie. Taka sytuacja miała już miejsce pod koniec lutego ubiegłego, zanim wybuchła pandemia koronawirusa.

Wsparcie posługujących we Lwowie Braci Albertynów, będzie niwelowało niesprawiedliwość społeczną, a przede wszystkim wpłynie motywującą na Polaków, którzy mieszkają we Lwowie. Realizacja projektu pozwoli wzmocnić i utwierdzić wśród tamtejszej Polonii, że Polski Rząd aktywnie włącza się w niesienie koniecznej pomocy humanitarnej dla osób, które głównie z przyczyn związanych z historią, pozostały na dawnych Kresach RP. Ponadto ideą jest, aby pomoc humanitarna była zakupiona w Polsce, u polskich producentów, co także pozytywnie przyczyni się do polepszenia sytuacji gospodarczej w kraju.

Drugi z projektów „Pomoc Rodakom na Kresach” dotyczył zakupu lekarstw i materiałów medycznych, które zostały dostarczone do starszych, schorowanych Polaków mieszkających na Kresach. Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu i trwała do końca grudnia. Pomoc udało się dostarczyć do 146 osób, a materiały medyczne do 20 osób. W trakcie realizacji tego projektu okazało się, że jedna z osób potrzebuje wózka inwalidzkiego, który udało się pozyskać od ludzi dobrej woli i przekazać potrzebującej osobie. 

Stowarzyszenie Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur angażuje się w pomoc Polakom na Kresach od kilku lat, a jest to możliwe dzięki zaangażowaniu Pani Marszałek Marii Koc oraz wsparciu Pełnomocnika Rządu ds Polonii i Polaków za Granicą, Pana Ministra Jana Dziedziczaka. W bieżącym transporcie pomogli wolontariusze ze Stowarzyszenia Jednostka Strzelecka Niezłomni Węgrów. Dziękujemy również dyrekcji Muzeum Narodowego w Przemyślu oraz Konsulatowi Generalnemu we Lwowie za pomoc logistyczną

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama