Powrót człowieka do ogrodu Eden. Drzewo symbolem życia wiecznego

W Biblii drzewo jest jednym z najważniejszych symboli życia. Księga Rodzaju ukazuje dwa szczególne drzewa, które zdecydują o historii człowieka.

„Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi do zborów. Zwycięzcy dam spożywać z drzewa żywota, które jest w raju Bożym!" (Objawienie Jana 2,7)

Pierwsze znaczenie drzewa życia to życiodajna obecność samego Boga. Drugie natomiast to drzewo poznania dobra i zła, którego owoce okażą się dla człowieka zabójcze. Bóg postawił drzewo życia oraz drzewo poznania dobra i zła wśród drzew w ogrodzie Eden, wyjaśniając Adamowi i Ewie, że mogą jeść owoce ze wszystkich drzew, z wyjątkiem jednego.

„I wziął Pan Bóg człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł. I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz” (Rdz 2.15-17).

Wszyscy znamy tę historię. Nieposłuszeństwo pierwszych ludzi i sprzeciw wobec woli Bożej, doprowadził do grzechu, którego konsekwencje ponosi każdy z nas. Zbliżenie się do drzewa poznania dobra i zła oraz manipulowanie Bożymi prawami skończyło się dla nas wygnaniem z raju i oddaleniem od drzewa życia. „I tak wygnał człowieka, a na wschód od ogrodu Eden umieścił cheruby i płomienisty miecz wirujący, aby strzegły drogi do drzewa życia.” (I Księga Mojżeszowa 3,24).

Szatan sprzeciwił się Bogu, aby postawić siebie ponad Nim, co zniszczyło harmonię w niebie. Człowiek został stworzony przez Boga, aby panował nad grzechem.

Obecne czasy dają nam możliwość czerpania z drzewa życia. Bóg miłuje swoje stworzenie, które zniszczył grzech i daje plan, by doprowadzić swoje dzieło stworzenia do początkowego doskonałego stanu. Czynienie Jego woli jest drogą do życia wiecznego. Za każdym razem, gdy sprzeciwiamy się pokusie i zwyciężamy nad grzechem, otrzymujemy owoc z drzewa życia. Gromadzisz sobie skarby do wiecznego życia na nowej ziemi, którą Bóg stworzy (Objawienie Jana 21,1).

Źródło: aktywnechrześcijaństwo

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama