18 października dzieci z całego świata ponownie chwycą za różaniec. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprasza najmłodszych do udziału w tegorocznej kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu”. Ruszyła rejestracja, a chętni mogą zgłaszać swój udział na stronie www.modlitwamilionadzieci.pl.
Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu” nawiązuje do słów św. Ojca Pio. Wskazał on, że „kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina też, że w Fatimie Matka Boża prosiła dzieci, aby każdego dnia sięgały po różaniec, przez co mogą przynieść światu pokój.
„Sięgamy po modlitwę wtedy, gdy po ludzku nie widzimy już wyjścia” – zauważa ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP. Przywołuje przykład Bliskiego Wschodu, gdzie „z parafii do parafii przekazywany był obraz Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków”. Malwina Wyszyńska, która koordynuje w Polsce akcję „Milion dzieci modli się na różańcu”, zwraca uwagę na postawę dzieci z marca tego roku. „Podjęliśmy wtedy specjalną edycję kampanii, by modlić się o pokój w Ukrainie” – wyjaśnia. Obok różańca inicjatywa miała zachęcić najmłodszych do udziału w nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca.
Teraz „Milion dzieci modli się na różańcu” wraca w swojej tradycyjnej formie. „Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce pokazać dzieciom ogromną, ojcowską miłość Boga” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło. Na plakacie akcji pojawiły się dwie otwarte dłonie Pana Boga. Obejmują one całą kulę ziemską i podtrzymują ją wraz z dziećmi ze wszystkich kontynentów. Międzynarodowy prezydent PKWP ks. kard. Mauro Piacenza zaznacza, że „w obliczu wojen, prześladowań i chorób ludzie stawiają pytania o to, czy Pan naprawdę ma nad wszystkim kontrolę?”. I sam na to pytanie odpowiada. „Owszem, ma. Ale my również musimy sięgnąć po Jego wyciągnięte dłonie i przylgnąć do Niego. Bóg wyciągnął do nas rękę poprzez Maryję” – mówi.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę, że ludzie na całym świecie doświadczają przemocy i nędzy, która jest skutkiem wojny i konfliktów. „Serca Polaków są szczególnie otwarte na Ukrainę. Wykazaliśmy się wobec naszych sąsiadów ogromną wyobraźnią miłosierdzia, jakiej Europa nie widziała od dziesiątek lat” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP. Zachęca, by w obliczu tej wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, nie zapominać o potrzebujących w Afryce i na Bliskim Wschodzie. „Na modlitwie powierzajmy Bogu i Matce Najświętszej wszystkie miejsca, w których ludzie nie mogą żyć w pokoju” – zachęca dyrektor sekcji polskiej PKWP.
Do udziału w akcji „Milion dzieci modli się na różańcu” Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca parafie, grupy modlitewne, przedszkola, szkoły i całe rodziny. „W tym roku 17. edycja naszej kampanii. Po różańce sięgniemy 18 października” – mówi Malwina Wyszyńska, która wskazuje na ogromne zaangażowanie dzieci w Polsce. „W ubiegłym roku modliło się z nami 75 tys. dzieci z Polski” – wyjaśnia. Podkreśla też, że każdego roku w akcji udział brały dzieci z Ukrainy. „Przed rokiem było to 35 tys. najmłodszych” – zaznacza. Wielu z nich może przebywać w Polsce, która otworzyła swoje drzwi szeroko na potrzebujących. W samym systemie edukacji jest ok. 200 tys. dzieci ze wschodu.
Symbolicznym miejscem, które ponownie stanie się sercem wielkiej modlitwy różańcowej dzieci, jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Poczucie wspólnoty ma zapewnić najmłodszym transmisja. W ten sposób ze swoimi rówieśnikami będą łączyć się dzieci przebywające w tym czasie w domach, wspólnie rodzicami. „18 października o godz. 9.00 modlitwa różańcowa tradycyjnie z Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem” – zapowiada Malwina Wyszyńska.
Chętni już mogą zgłaszać swój udział poprzez specjalny formularz na stronie www.modlitwamilionadzieci.pl.
Biuro Prasowe PKWP Polska