W ten weekend w całej Polsce odbywa się Wielkie Ogrodowe Liczenie Ptaków

Policz ptaki w swoim ogrodzie i dowiedz się, jak im pomóc! Tak Stowarzyszenie Jestem na pTAK! zachęca do udziału w Wielkim Ogrodowym Liczeniu Ptaków. Czasu na dokonanie tego ptasiego „spisu powszechnego” jest niewiele – tylko dziś i jutro.

Nie trzeba być ornitologiem. Wielkie Ogrodowe Liczenie Ptaków to naukowy projekt, do którego może się przyłączyć każdy. Wystarczy 14 lub 15 maja posiedzieć godzinę w ogrodzie, parku lub innym miejscu odwiedzanym przez ptaki, poobserwować je, a potem za pomocą specjalnego formularza przesłać dane do raportu. Formularz można znaleźć na stronie https://ogrod.ptakipolskie.pl/wielkie-ogrodowe-liczenie.

Zebrane informacje posłużą Stowarzyszeniu Jestem na pTAK! oraz innym organizacjom do opracowania sposobów skuteczniejszej ochrony ptaków w Polsce. „Dowiemy się jakie gatunki ptaków zaglądają do ogrodów i czego w nich poszukują. Czy w każdym regionie można je spotkać tak samo często i gdzie występują najliczniej? Nasze badania uzupełnią informacje zbierane w innych monitoringach ptasich, dzięki czemu wiedza o występowaniu i liczebności ptaków w Polsce będzie pełniejsza!” – piszą na stronie projektu organizatorzy.

Udział w liczeniu ptaków nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani umiejętności. Wystarczy podstawowa znajomość gatunków i smartfon lub komputer. Przydatna będzie też lornetka. Porady, jak prowadzić obserwacje i ściągi, które pomogą w rozpoznawaniu ptaków, można znaleźć na stronie internetowej ogrod.ptakipolskie.pl. Najważniejsze jednak to znaleźć chwilę, by posiedzieć w ogrodzie i przyjrzeć się jego skrzydlatym mieszkańcom, bo - jak przekonują organizatorzy akcji – polskie ogrody to nasz największy rezerwat przyrody.

Tegoroczne Wielkie Ogrodowe Liczenie to już trzecia edycja programu organizowana przez Stowarzyszenie Jestem na pTAK!. Dwie poprzednie edycje wykazały, że najliczniejszymi ptakami w Polsce są wróble, szpaki i bogatki. Czy podobnie będzie w tym roku, przekonamy się już niebawem. Formularze z wynikami obserwacji należy przesłać do 17 maja, a wyniki zostaną opublikowane w czerwcu. Każdy, kto zgłosi swoje obserwacje, otrzyma specjalny dyplom.

agf/ gra/

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama