Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać

Szukasz pomysłu na wakacyjną wycieczkę, łączącą odpoczynek, zwiedzanie i wzrost duchowy? Przygotowaliśmy kilka propozycji.

Polska może się pochwalić pokaźną liczbą sanktuariów i miejsc kultu religijnego, w których modlili się królowie, przywódcy religijni, poeci i miliony wiernych. Wiele z nich słynie z cudownych obrazów, figur czy relikwii świętych. Zwykle są nie tylko żywymi ośrodkami życia duchowego, lecz także bezcennymi zabytkami.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie

W województwie kujawsko-pomorskim położona jest wieś Rywałd, gdzie na początku XIV w. postawiono drewnianą świątynię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Największym jej skarbem była i do dziś pozostaje cudowna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Jednak nie zawsze była ona w kościele. Przez pewien czas stała w kaplicy zamkowej, później przy drodze, a także w ołtarzu rywałdzkich świątyń. Dopiero z końcem XVII w na stałe zagościła w rywałdzkim kościele. Co roku do Maryi przybywają tłumy pielgrzymów w intencjach chorych dzieci, pokonania nałogów i każdej troski.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

W czasie II Wojny Światowej sanktuarium, mimo bombardowania, uniknęło zniszczeń. Podczas okupacji zostało zamienione na szpital wojskowy. W 1945 r. uciekający Niemcy obrabowali rzeźbę ze srebrnych wotów, pozłacanych koron i srebrnych sukienek.

Z Rywałdem związana jest historia kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 26 września do 12 października 1953 r., władze komunistyczne pod surowym rygorem więziły w go sanktuarium. W kościele nie mógł nawet odprawić Mszy św., a obskurnej celi pilnowało 20 funkcjonariuszy UB. Swoje męczeństwo oddał Matce Bożej Rywałdzkiej. „Na ścianie, nad łóżkiem, wisi obraz z podpisem: «Matko Boża Rywałdzka, pociesz strapionych». Był to pierwszy głos przyjazny, który wywołał wielką radość. (…) Z pobliskiego kościoła dochodzą śpiewy ludu (…) Radość wstępuje do serca, że Matka Boża hołd swój odbiera” – czytamy w jego „Zapiskach więziennych”.  Śladem uwięzienia Prymasa w klasztorze jest jedyna w swoim rodzaju kalwaria: „Dziś erygowałem sobie Drogę Krzyżową, pisząc na ścianie, ołówkiem, nazwy stacji Męki Pańskiej i oznaczając je krzyżykiem” – zanotował w „Zapiskach”. Możemy ją oglądać w celi zamienionej na Salę Pamięci.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie

Podczas wakacyjnych wojaży warto zajrzeć do barokowego drewnianego kościółka w Boleszynie, niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego. Wśród wzgórz i jezior leży parafia boleszyńska, której dzieje sięgają XIII stulecia. Każdy, kto znajdzie się wewnątrz świątyni czuje niepowtarzalny klimat. Wzrok przyciągają stare drewniane ściany i postacie świętych. Sercem kościoła jest wizerunek Matki Bożej Bolesnej. Opinię cudowności obraz zyskał w XVIII w. dzięki czcicielom Matki Bożej, którzy uwierzyli w moc Jej orędownictwa, gdy podczas epidemii cholery nikt nie stracił życia. Wdzięczni parafianie ślubowali, że co roku 8 września zgromadzą się przed Jej obrazem. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, a cudowny wizerunek stał się sławny za sprawą wielu uzdrowień. Do Maryi nieprzerwanie napływają prośby o wstawiennictwo oraz świadectwa cudownych uzdrowień. 

Obraz Madonny to pieta. Uwagę przykuwa srebrno-złota sukienka i korona, którą ufundowali Cyganie po tym, jak w 1934 roku pierwotny, barokowy strój został zrabowany. Po policzku Maryi płyną łzy, a smutny wzrok wpatrzony w dal wyraża smutek i żal z powodu utraty Syna. 
Warto wspomnieć, że na terenie Sanktuarium stoi drewniana dzwonnica, z której dzwon rozbrzmiewa na całą okolicę w najważniejsze uroczystości.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Facebook

Sanktuarium pw. Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej 

Sanktuarium zlokalizowane jest w Koszalinie, na Górze Chełmskiej. Jego początki sięgają 1395 roku, kiedy biskup kamieński Jan nadał kaplicy prawo udzielania odpustu 15 sierpnia (święto Wniebowzięcia NMP). Odpusty potwierdzali papieże, m.in. Bonifacy IX bullami z 1399 i 1400 r. Gdy Pomorze przyjęło wyznanie ewangelickie, kaplica popadła w ruinę. Dopiero w roku 1990 Góra Chełmska została przekazana kościołowi katolickiemu. 14 grudnia 1990 r. biskup koszalińsko-kołobrzeski poświęcił kamień węgielny pod budowę kaplicy szensztackiej. Kaplicę konsekrował 1 czerwca 1991 roku Jan Paweł II.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

W centralnej części ołtarza widnieje wizerunek Maryi, przedstawionej jako Córka Ojca Przedwiecznego, Oblubienica Ducha Świętego i Matka Syna Bożego. W gablocie umieszczono pamiątkowy kamień z Bazyliki Nawiedzenia w Nazarecie oraz ryngraf maryjny, ofiarowany przez prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Do księgi, która znajduje się w świątyni, można wpisywać prośby i podziękowania za otrzymane łaski. Jak dawniej miejsce to licznie odwiedzają pielgrzymi z każdej części kraju.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

Teren sanktuarium otacza różaniec wykonany z głazów narzutowych, które połączone są łańcuchami. W pobliżu kościółka można zaopatrzyć się pamiątki związane z tym miejscem. Grupowe odwiedzenie sanktuarium wymaga wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego.

Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu

Historia kultu Maryjnego w Dębowcu, w malowniczej części Pogórza Jasielskiego, na Podkarpaciu, miała swój początek w 1910 roku wraz z przybyciem Misjonarzy Matki Bożej z La Salette i zbudowaniem klasztoru z pierwszą kaplicą. Od tego czasu nieustannie Księża Misjonarze głoszą Jej orędzie, wzywając do pokuty i nawrócenia. 

W 1929 roku powstała tutaj Kalwaria Saletyńska, ze stacjami drogi krzyżowej i trzema figurami Matki Bożej odtwarzającymi objawienie w La Salette. Od wiosny aż do późnej jesieni z tego miejsca można czerpać wodę ze źródełka, a codziennie o godz. 21 odbywa się Apel Maryjny. Nabożeństwo kończy procesja z lampionami. 

W latach 1936 -1939 zbudowano kościół sanktuaryjny pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej, w którym znajduje się figura Matki Bożej Płaczącej. W każdą środę o godz. 17.30 przed łaskami słynącą figurą jest odprawiane uroczyste Nabożeństwo Nieustającej Nowenny, podczas którego odczytywane są prośby i podziękowania. Na terenie parafii znajduje się także relikwiarz z relikwiami ponad 50 świętych. Co ciekawe, w podstawie widnieją relikwie Apostołów, św. Piotra i św. Pawła – fundamentu Kościoła. Nieopodal Sanktuarium znajduje się duży ołtarz polowy, gdzie odbywają się główne uroczystości odpustowe w trzecią niedzielę maja i września.

15 września 1996 roku odbyła się koronacja cudownej Figury. Złotą koronę dla Płaczącej Matki poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II. Natomiast kilkanaście lat później kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Przy bazylice działa Centrum Pojednania „La Salette”. Przez cały rok przeprowadzane są tutaj saletyńskie rekolekcje ewangelizacyjne dla dorosłych i młodzieży oraz kapłanów.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

Kościół Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu

Tropie jest kolebką chrześcijaństwa na Sądecczyźnie oraz w Małopolsce. Na wzgórzu otoczonym wodami Dunajca stoi romański kościół, który jest jednym z najstarszych budowli sakralnych w południowej Polsce. To tutaj znajdowała się pustelnia, którą zamieszkiwał w X w. św. Świerad-Andrzej wraz ze swoim uczniem Benedyktem. Św. Świerad wszystko co robił w swoim  życiu, oddawał Bogu. Jednym ze sposobów służby benedyktynów jest praca, dlatego św. Świerad zajmował się każdego dnia m.in. karczowaniem lasu. Mimo że wymagało to od niego wiele poświęcenia, nie zaniedbywał pokuty. Noce poświęcał na modlitwę, zaś w poniedziałki, środy i piątki pościł. W trakcie Wielkiego Postu (oprócz sobót i niedziel) żywił się jednym orzechem. Choć święci pustelnicy żyli w odległych czasach, ich kult wciąż jest znany, a miejsca z nimi związane są często odwiedzane przez wiernych. 

W okolicy świątyni znajduje się wiele miejsc związanych ze św. Świeradem. Nieopodal zachowała się grota, w której mieszkał, a obok niej XVIII-wieczna, murowana kapliczka. W kościele przechowywane są relikwiarze: świętej Matki Teresy z Kalkuty, świętego Świerada i Krzyża Świętego.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

Bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie

Szczepanów to niewielka wieś położona w województwie małopolskim. Jak mówią legendy, jest to miejsce urodzenia patrona Polski – świętego Stanisława. Gotycki kościół, który w 1470 roku ufundował kronikarz i ówczesny proboszcz Jan Długosz, jest bardzo chętnie odwiedzany przez pielgrzymów. Stanął on na miejscu drewnianego kościoła, wzniesionego dzięki rodzicom św. Stanisława w latach 30. XI wieku.

Sanktuarium wiele razy odwiedzał Karol Wojtyła. Jako papież Jan Paweł II w 2003 roku nadał kościołowi status bazyliki mniejszej. Zwiedzając Bazylikę, można udać się do kaplicy Narodzenia świętego Stanisława, zbudowanej w 1861 roku. Główny odpust w Sanktuarium trwa osiem dni: od niedzieli przed do niedzieli po uroczystości świętego Stanisława, przypadającej na 8 maja.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie 

To miejsce życia, męczeństwa i kultu błogosławionej Karoliny. W 1914 r. Karolina Kózkówna została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc swej niewinności. W 1917 r. ciało męczennicy przeniesiono do grobowca zbudowanego na placu przykościelnym, ufundowanego przez jej rodziców. Ojciec Święty Jan Paweł II w 1987 r. ogłosił ją błogosławioną. W 2002 r. bp Wiktor Skworc podniósł kościół parafialny w Zabawie do rangi sanktuarium. 4 lata później rozpoczął się proces kanonizacyjny błogosławionej. Jest ona patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc oraz diecezji tarnowskiej, a jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

Będąc w Zabawie można także zwiedzić dom rodzinny, muzeum i kaplicę bł. Karoliny. W miejscowości znajduje się również droga krzyżowa szlakiem męczeństwa błogosławionej – prowadzi ona przez las do miejsca śmierci bł. Karoliny. Odprawienie takiego nabożeństwa wraz z powrotem zajmuje ok. 1,5 godz. Ok. 300 m od jej domu znajduje się kapliczka, przy której modliła się bł. Karolina. Zwiedzając, można odwiedzić także cmentarz, na którym pochowani są rodzice bł. Karoliny i fundatorzy kościoła oraz cmentarz wojskowy z I i II wojny światowej.

Wakacje szlakiem polskich sanktuariów. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać   Wikipedia

Źródło: saletyni.pl, visitmalopolska.pl, diecezja-torun.pl, pomorzezachodnie.travel, Zdjęcia: Wikipedia, Facebook
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama