Film „Rycerz” ma ukazywać historię Polski przez pryzmat świętych. 30 października zobaczą go dyplomaci w Rzymie

W bazylice św. Piotra w Okowach 30 października odbędzie się specjalny pokaz filmu o św. Maksymilianie Kolbe „Rycerz”. Dokument adresowany jest do światowej opinii publicznej i ma pokazywać historię Polski za pośrednictwem wybitnych Polaków.

Uroczysta premiera najnowszej produkcji Fundacji Opoka, dokumentalnego filmu o św. Maksymilianie „Rycerz” odbyła się 13 października w Warszawie. 30 października film zostanie pokazany dyplomatom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie w bazylice św. Piotra w Okowach. W specjalnym pokazie wezmą udział: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP oraz o. Carlos Albert Trovarelli OFMConv, Generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Od dwóch lat Fundacja Opoka realizuje projekt „Polska energia zmienia świat”. W jego ramach powstał już film dokumentalny „Będziesz miłował” poświęcony bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Za pośrednictwem globalnej sieci telewizyjnej EWTN dokument dotarł do kilkudziesięciu milionów gospodarstw domowych, głównie w obu Amerykach. Na włoską premierę dokumentu zaprasza ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, p. Adam Kwiatkowski.

„Film adresowany jest do światowej opinii publicznej i ma pokazywać prawdziwą historię Polski za pośrednictwem wybitnych rodaków” – mówi ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor EWTN Polska, powiedział, że druga już produkcja filmowa Fundacji Opoka wpisuje się w misję internetowej telewizji, jaką jest promocja Polski przez pryzmat jej świętych.

„Pierwszy wyprodukowany przez Fundację Opoka film o bł. Stefanie Wyszyńskim tylko w pierwszym tygodniu obejrzało ponad 30 mln widzów. Św. Maksymilian jest postacią jeszcze bardziej znaną w świecie. Planujemy przetłumaczyć dokument na język angielski, hiszpański i niemiecki, dzięki czemu obejrzą go przedstawiciele różnych kultur i narodowości. Występujący w filmie komentatorzy tacy jak George Weigel czy kard. Gerhard Ludwig Müller to postacie znane zachodnim i amerykańskim widzom” – powiedział ks. Piotr Wiśniowski, dodając, że telewizja EWTN swoim zasięgiem obejmuje 400 mln gospodarstw domowych.

Z kolei Piotr Pietrus, redaktor naczelny EWTN Polska podkreślił, że dużą wartością filmu „Rycerz” jest ukazany w filmie kontekst historyczny życia św. Maksymiliana: realia pierwszej i drugiej wojny światowej, czasy międzywojnia i współczesność.

„Film został bardzo dobrze odebrany, myślę, że spodoba się także zagranicznej publiczności” – powiedział.

„Rycerz” to 57-minutowy dokument ukazujący życie św. Maksymiliana na tle dziejów Polski. „Dla większości osób o. Maksymilian pozostaje przede wszystkim męczennikiem. Tymczasem jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób. We wszystkich dziedzinach, którymi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Wstępując do zakonu, przyjął imię Maksymilian, co po łacinie oznacza „Największy” i to imię doskonale charakteryzuje jego przyszłe działania. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielka i bogata była to postać. Był misjonarzem, wynalazcą, założycielem największego zakonu męskiego w ówczesnej Europie, twórcą nowoczesnego koncernu medialnego. Męczeństwo było zwieńczeniem całego jego życia. Dlatego staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć jego życie” – mówi reżyser Michał Szymanowicz.

Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A., KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

Rycerz
Portal Opoka

Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama