Zainaugurowano portal „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”

Portal „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników” umożliwia dostęp do informacji oraz wiedzy dot. polskiego dziedzictwa za granicą w trzech obszarach – nagrobki i cmentarze, polonika oraz cmentarze i groby wojenne – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W poniedziałek w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa dotyczącą inauguracji portalu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” pn. „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”. Portal ma być narzędziem służącym do szybkiego i skutecznego uzyskania informacji dotyczących polskiej spuścizny kulturowej poza granicami Polski.

„Od czasu, gdy rozpoczęliśmy naszą misję odpowiedzialności za polskie państwo, udało się uszczelnić polski budżet na kilkaset miliardów złotych. Dzięki temu polskie państwo może funkcjonować w sposób racjonalny i sensowny, realizując misję pożytku publicznego. Dzięki temu o ponad 100 proc. w ciągu ostatnich 7 lat wzrósł budżet MKiDN, dzięki temu o ponad 100 proc. mogliśmy zwiększyć funkcjonowanie ministerstwa w bardzo wielu obszarach, m.in. powołaliśmy w tym okresie kilkadziesiąt nowych instytucji kultury, które zajęły się rozwojem w wielu nowych obszarach kultury i dziedzictwa narodowego. Jedną z takich instytucji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą «Polonika», który został powołany pod koniec 2017 r., na bazie dotychczasowych działań w MKiDN” – powiedział wicepremier Gliński.

Jak mówił, „to jest opieka nad polskim dziedzictwem za granicą, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie”.

„Dzisiaj kolejny etap rozwoju czy instytucjonalizacji tej, w dobrym sensie tego słowa, misji poprzez powołanie portalu, który jest też elementem wieloletnich prac. Nic z niczego się nie dzieje, to jest know-how, które jest realizowane od lat, ponieważ mamy na to możliwości, rozwijamy je coraz bardziej dynamicznie. Ten portal jest od dawna oczekiwany. Umożliwia dostęp do informacji oraz wiedzy dot. polskiego dziedzictwa za granicą, najłatwiej jak to można zrobić, czyli przez internet, w trzech obszarach – nagrobki i cmentarze, polonika, czyli najróżniejsze miejsca związane z polskim dziedzictwem, artefakty, instytucje, to wszystko, co jest na całym świecie w ponad 50 krajach. I wreszcie cmentarze i groby wojenne” – wyjaśnił minister kultury.

Wskazał, że portal będzie służył wszystkim, którzy jeżdżą po świecie i stykają się z polskim dziedzictwem. „Mając ułatwiony dostęp do informacji i wiedzy mogą także sygnalizować potrzebę zmian portalu, który będzie się cały czas rozwijał” – powiedział minister kultury.

Na portalu www.baza.polonika.pl znajdują się obecnie ponad 44 tys. wpisów dotyczących polskich zabytków za granicą i jest on nieustannie rozwijany. 

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama