W „pielgrzymią wigilię” Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę przybywają zarówno diecezjalne pielgrzymki, jak i inne grupy; m.in. studenci, żołnierze, rodziny z „wędrującym przedszkolem”, strażacy czy niepełnosprawni.
Dziś po południu dotarła prowadzona przez paulinów od 1711 r. 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Ogólna liczba pątników z różnych grup przekroczyła już 40 tysięcy.
W duchu modlitwy i solidarności ze wszystkimi poszkodowanymi przez ulewne deszcze czy nawałnice w naszym kraju oraz z walczącymi z powodzą, a także jej skutkami Słoweńcami wchodzą na Jasną Górę kolejne grupy pątników. Dziś w sumie 14 dużych pielgrzymek.
„Były intencje modlitewne za wszystkie osoby, które ucierpiały w tych kataklizmach, takich jak. Pamiętamy. Codziennie modlimy się za nich, a deszczu doświadczyliśmy również na naszej drodze i było bardzo kiepsko, nogi przemoczone i odcisków w tym roku o wiele więcej, także deszcz to niesamowity żywioł, niszczycielski” – mówiły pątniczki.
Ukoronowanie pielgrzymkowego szczytu na Wniebowzięcie stanowiło wejście 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, którą organizują i prowadzą paulini. To pielgrzymka symbol, która pokazuje też jak związana jest nasza historia z Maryją oraz z pokorną modlitwą i trudem pątników – mówił o. Krzysztof Wendlik kierownik warszawskiej kompanii.
„Nie jest to tylko dziedzictwo, które dotyczy sfery religijnej, lecz również sfery kulturowej, a więc związanej z historią Polski. Ona jest symbolem też wielu innych pielgrzymich dróg, bo właśnie z pielgrzymki warszawskiej wyrosło wiele innych pielgrzymek diecezjalnych” – powiedział o. Krzysztof Wendlik.
„Piesze pielgrzymowanie na Jasną Góra ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem” – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP. Podziękował jasnogórskim pielgrzymom za ich odwagę w podjęciu decyzji o wyruszeniu w drogę, za modlitwę i świadectwo.
„To świadectwo bardzo dzisiaj w Polsce potrzebne, świadectwo czegoś bardzo pozytywnego, dobrego, jednoczącego, wobec takiego skłócenia i napięcia społecznego, które jest ewidentne. Pielgrzymka wnosi wiarę w to, że możemy być razem” – mówił bp Krzysztof Zadarko.
Wejścia pieszych pielgrzymek potrwają dziś prawie do wieczora. Jutro suma odpustowa o godz. 11.00.
🇵🇱-ŻEBY BÓG BYŁ W NASZYCH DOMACH-tak o swoim pielgrzymowaniu mówili pątnicy 312.Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej organizowanej i prowadzonej przez #paulini. To pielgrzymka symbol,która ukazuje też jak związana jest historia Polaków z Maryją, z pokorną modlitwą i trudem pątników. pic.twitter.com/L24VFiX4Gm
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) 14 sierpnia 2023