Ogólnopolską kampanię społeczną #mojaflaga, „Operowy piknik z Niepodległą”, warsztaty i potańcówkę – m.in. zaplanowano na tegoroczne obchody Dnia Flagi. „Flaga to najprostszy symbol łączący wspólnotę” – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. W środę w kawiarni „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich odbyła się konferencja prasowa poświęcona wydarzeniem zaplanowanym na obchody Dnia Flagi RP.
Minister kultury przypomniał, że Dzień Flagi RP „od pewnego czasu jest obchodzony szczególnie uroczyście i z dużym zaangażowaniem oddolnym obywateli”. Zwrócił uwagę, że „to m.in. dzięki temu, że od kilku lat realizujemy programy, które wspierają w organizacji różnych wydarzeń, przedsięwzięć związanych właśnie z tym świętem”.
Gliński podkreślił, że „flaga to najprostszy symbol łączący wspólnotę, dlatego staramy się także ułatwiać różnego typu działania promujące nasze barwy narodowe i działania związane ze świętem flagi”. „To jest okres, kiedy Polacy odpoczywają, często rodzinnie spędzają ten czas. Organizujemy zatem różnego typu wydarzenia, które umilają możliwość spędzania czasu rodzinnie” – powiedział.
Poinformował, że „jednym z takich wydarzeń, które organizujemy po raz pierwszy, będzie piknik w Warszawie związany z Dniem Flagi”. „Organizujemy go na terenie Łazienek (…), w tym miejscu, w którym będzie budowany budynek związany z Polską Operą Królewską. Tam chcemy wybudować siedzibę stałą opery, która działa m.in. w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach” – podkreślił szef MKiDN.
„Wszystko to organizuje Biuro «Niepodległa». Ma ono już markę ogólnopolską” – zaznaczył szef resortu kultury. Przypomniał, że zostało ono powołane na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
„Tysiące wydarzeń, które przez lata realizowane były przez Biuro +Niepodległa+, spowodowały, że podjęliśmy decyzję o kontynuacji funkcjonowania Biura, tej instytucji kultury, właśnie dlatego, że ono ma doświadczenie we wspieraniu tego rodzaju wydarzeń, żebyśmy mogli wspólnie wzmacniać naszą wspólnotę poprzez działania najbardziej naturalne, przyjazne, rodzinne, wspólnotowe właśnie” – podkreślił Piotr Gliński.
Zaznaczył, że poprzez różnego rodzaju programy prowadzone przez Biuro „Niepodległa” wspierane są instytucje samorządowe. „Bardzo wiele instytucji kultury samorządowych, samorządów w różnych opcjach politycznych jest wspieranych w imię wspólnego świętowania Dnia Flagi, ale także wspierania więzi wspólnotowych właśnie” – mówił Gliński.
Wskazał, że tegoroczne obchody Dnia Flagi są „szczególne”, bo po raz pierwszy organizowany jest duży, warszawski piknik na terenie Łazienek Królewskich. „Jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z inwestycją dot. budowy siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Inwestycją bardzo przyjazną dla miasta, dla nas wszystkich, ponieważ inwestycją dot. instytucji kultury” – powiedział Gliński.
Przypomniał, że „w Warszawie od dawna nie budowano żadnej instytucji kultury i od dawna nie budowano instytucji związanej z muzyką”.
Dyrektor Biura „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk zapraszał „każdego Polaka, każdego przyjaciela Polski niezależnie od tego, czy jest w Warszawie, czy jest na terenie kraju, czy poza granicami do tego, żeby 2 maja wywiesić biało-czerwoną flagę w oknie, na balkonie, żeby stać się ambasadorem wartości, które polska flaga symbolizuje, tego polskiego dziedzictwa, polskiej historii, polskiej kultury, a można to zrobić robiąc zdjęcie swojej fladze, swojej rodzinie przy fladze i umieszczając to zdjęcie z #mojaflaga w mediach społecznościowych”.
Przypomniał, że od 5 lat koordynatorem kampanii społecznej #mojaflaga jest Biuro „Niepodległa”. Wskazał, że „choć flagę narodową ustanowiono po odzyskaniu niepodległości, to barwy biało-czerwone towarzyszą nam znacznie dłużej, właściwie od początków państwa polskiego i są odzwierciedleniem białego orła w czerwonym polu tarczy herbowej”.
Poinformował, że narzędziem do popularyzacji kampanii jest spot pt. „Polska to historia, którą warto się dzielić!”. Richard Butterwick-Pawlikowski – brytyjski historyk, badacz dziejów Polski i Litwy – podkreśla w nim jak bardzo zafascynowała go nasza historia. Mówi o tym, jak Polacy są niesamowici i jak po latach zaborów i zniszczeń wojennych udało nam się odrodzić jako wspólnota. Butterwick-Pawlikowski zachęca, byśmy wywiesili flagę i opowiadali o Polsce, bo jest tego warta.
Dyrektor „Niepodległej” zapowiedział także, że na antenie TVP HD od 1 do 4 maja o godz. 10.45 będzie pokazywany serial „Pieśń Mocy. Kiedy My Żyjemy”.
Każdy odcinek odnosi się do jednej ze zwrotek polskiego hymnu i jest podróżą w czasie do początków Polski, poprzez historię, kulturę, sport, odkrycia geograficzne i technologię.
„Wybrane wydarzenia traktują o triumfach i budowaniu wspólnoty. Lekka i zabawna narracja prowadzi widza przez mniej znane fakty z polskiej historii. Prowadzący (w tej roli Krzysztof Unrug), na co dzień ordynans Józefa Wybickiego, współuczestniczy w wydarzeniach odwiedzając w swoich podróżach pierwszych Słowian, walcząc pod Grunwaldem, peregrynując z polskimi odkrywcami przez wszystkie kontynenty. Na swojej drodze spotyka bardziej i mniej znane postaci, od Józefa Piłsudskiego po polarnika Arctowskiego” – napisano w informacji prasowej Biura „Niepodległa”.
W produkcji będzie można zobaczyć m.in. prof. Jerzego Bralczyka, Jerzego Lemańskiego, Natalię Partykę oraz całą złotą drużynę polskich rugbystek. Serial został wyprodukowany przez Biuro „Niepodległa” w koprodukcji z TVP.
Kirejczyk przypomniał, że 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. Tego dnia „Niepodległa” zaprezentuje pierwszy z serii 8 podcastów „Halo, tu Niepodległa!”. „Pierwszy z nich będzie poświęcony emigracji, Polonii – tej historycznej i tej współczesnej. W każdym odcinku towarzyszyć nam będą wspaniali goście, a w tym pierwszym poruszony zostanie temat Polonii w Brazylii i ustanowienia języka polskiego jako jednego z urzędowych w stanie Rio Grande do Sul” – zapowiedział Kirejczyk.
Poinformował, że 2 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się „Operowy piknik z Niepodległą”, organizowany przez Biuro „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie oraz Polską Operą Królewską.
„Zapraszamy 2 maja między 12 a 17 na teren rekreacyjny przy Myśliwieckiej 1. Tam na scenie głównej wystąpią artyści Polskiej Opery Królewskiej, a tym występom muzycznym będą towarzyszyć warsztaty dot. muzyki, opery oraz symboli narodowych” – powiedział Kirejczyk.
Z okazji Dnia Flagi w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” organizowane są także bezpłatne warsztaty dla najmłodszych: 30 kwietnia o 11 odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat, o historii barw narodowych, podczas których uczestnicy wykonają małe flagi na krosnach. Z kolei 1 maja dzieci w wieku 5-10 lat od godziny 12 będą mogły wykonać własną kokardę narodową.
W poniedziałek 1 maja „Niepodległa” zaprasza także na potańcówkę z muzyką na żywo. O 17 rozpocznie się potańcówka z Orkiestrą Taneczną Bonanza, podczas której uczestnicy będą mogli przenieść się w klimat przedwojennej Warszawy. Wstęp na wydarzenie wolny.
Marianna Otmianowska, p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie powiedziała, że „Operowy piknik z Niepodległą”, współpraca z „Niepodległą” oraz Polską Operą Królewską „wpisuje się doskonale w narrację, którą prowadzą już od dawna”. „Pragniemy opowiadać o naszym Muzeum w kategorii zachwytu, zachwytu nad codziennością, zachwytu nad dziedzictwem, zachwytu nad historią, zachwytu nad naszą wspólnotą. Cała majówka, którą zaraz zaczynamy jest tego potwierdzeniem. U nas weekend majowy trwa od 1 do 8 maja” – poinformowała Otmianowska.
Przypomniała, że 1 maja organizowany jest „Piknik Europejski”, 2 maja – „Operowy piknik z Niepodległą”, 3 maja w Łazienkach zaplanowano prezentację faksymile Konstytucji 3 Maja oraz debatę historyczną. Podała, że 6 maja organizowane są Warszawskie Dni Kawaleryjskie, ale także do Łazienek po pandemii wraca cykl „Jazz w Łazienkach Królewskich” pod kierunkiem artystycznym Włodka Pawlika.
„7 maja odsłonimy uroczyście popiersie ks. Józefa Poniatowskiego. 8 maja z okazji imienin króla Stanisława Augusta zapraszamy na bezpłatne oprowadzania po Pałacu na Wyspie, Białym Domu i Pałacu Myślewickim” – dodała Otmianowska.
„Wychodząc na przeciw potrzebom od tego sezonu letniego wydłużamy otwarcie naszych zabytkowych wnętrz w soboty. W każdą sobotę mogą państwo zwiedzać nasze Muzeum do godz. 20” – poinformowała p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.
Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak mówiąc o 2 maja, Dniu Flagi, powiedział: „to miejsce i ten dzień będzie dla naszych artystów i dla mnie absolutnie wyjątkowy. Już w tej chwili jestem podekscytowany i będzie to z pewnością dla nas wielkie przeżycie, bo w tym miejscu właśnie, w którym powstanie budynek Teatru Polskiej Opery Królewskiej zabrzmi w najwspanialszej formie muzyka. Ona będzie niosła tego ducha całego dziedzictwa kultury muzycznej polskiej”.
„Zaczynamy ten dzień koncertami, najpierw bardzo kameralnymi – to będą pieśni najwspanialszych polskich kompozytorów, z towarzyszeniem fortepianu, potem dojdzie trio fletowe, kwartet smyczkowy, kwartet skrzypcowy. Pojawią się również kompozytorzy tacy jak Mozart, Beethoven. Później przechodzimy do drugiej części i o 15 rozpocznie się uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego” – opowiadał Klimczak.
W trakcie konferencji dyrektor Biura „Niepodległa” ogłosił także wyniki dwóch programów dotacyjnych „Symbole Narodowe RP” oraz „Niepodległa” 2023.
„Symbole Narodowe RP” to program, z którego mogą być dofinansowane projekty kulturalne o charakterze edukacyjnym związane z świętowaniem Dnia Flagi, a także odnoszących się do historii, znaczenia i zasad posługiwania się symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Program skierowany był do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych na działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, o zasięgu regionalnym i lokalnym.
Do programu złożone zostały łącznie 382 wnioski, w tym samorządowe instytucje kultury 231 wniosków, a organizacje pozarządowe 151 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 128 wnioskodawców – 90 samorządowych instytucji kultury i 38 organizacji pozarządowych.
Łączna kwota zarezerwowana na realizację projektów wyniosła 2 miliony złotych. Poszczególne projekty mogły starać się o dotację w wysokości od 5 do 20 tys. zł. Dofinansowanie otrzymały wnioski, które otrzymały ocenę końcową na poziomie 70 pkt. i więcej. Projekty mogą być realizowane od 24 kwietnia 2023 r. do 30 września 2023 r.
„Niepodległa” 2023 to program, który przewiduje dofinansowanie projektów kultywujących pamięć o ważnych wydarzeniach w historii Polski, począwszy od Konfederacji Barskiej aż do Obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych częściowo wolnych wyborów.
Do programu złożone zostało łącznie 1191 wniosków, w tym samorządowe instytucje kultury 566 wniosków, a organizacje pozarządowe 625 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 163 wnioskodawców – 83 samorządowe instytucje kultury i 80 organizacji pozarządowych.
Łączna kwota zarezerwowana na realizację projektów wyniosła 6 mln zł. Poszczególne projekty mogły starać się o dotację w wysokości od 10 do 100 tys. zł. Dofinansowanie otrzymały wnioski, które otrzymały ocenę końcową na poziomie 78 pkt. i więcej. Projekty mogą być realizowane od 25 kwietnia 2023 r. do 20 listopada 2023 r. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska, Anna Kruszyńska
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.