„Coraz częściej utwierdzam się w przekonaniu, że jeśli pojawi się Anomos – Antychryst, nie będzie to konkretny człowiek. Będzie to raczej postać obowiązującej duchowości” – mówił ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak podczas sympozjum „Nie daj się zwyciężyć złu!”, które 18 listopada odbywa się na UKSW.
Ks. prof. Skrzypczak wygłosił wykład na temat „Czy biblijna figura Antychrysta wyjaśnia nasze czasy?” Zwrócił uwagę, że „postać Antychrysta może pojawiać się nie tylko w świecie, ale i Kościele pod powłoką tak zwanej synodalności”.
„Coraz częściej utwierdzam się w przekonaniu, że jeśli pojawi się Anomos – Antychryst, nie będzie to konkretny człowiek. Będzie to raczej postać obowiązującej duchowości, mainstreamu – obowiązującego nurt. Będą ją wyznawać ci, chcą być na poziomie, i którzy bać się będą wykluczenia” – powiedział. „Będzie przypominał bardziej rodzaj bomby drobinkowej, która gdyby wybuchnie, wszystkich zainfekuje swoją zawartością” – dodał.
Duchowny podał przykład scenariusza serialu „Królestwo”, którego akcja rozgrywa się w jednym z kopenhaskich szpitali. „Nikt nie zdaje sobie sprawy, że z podziemia szpitala zaczyna wydobywać się „coś”. To „coś” zaczyna przenikać i spowijać ludzi, nie pozostając bez wpływu na ich sposób zachowania” – tłumaczył.
Ks. Skrzypczak zwrócił uwagę, że Antychryst może ukrywać się także w każdym z nas, „jako coś, co walczy przeciwko Chrystusowi, wstrzymuje Jego powrót i czyni ten świat nieznośnym”.
„Być może trzeba go szukać także w jakimś grzechu strukturalnym, który św. Jan Paweł II nazwał „kulturą śmierci” – mówił.
Zdaniem ks. Skrzypczaka remedium na pojawienie się Antychrysta jest zastosowanie w życiu wezwania Jezusa, kiedy mówił o czasach ostatecznych: Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie.
„Żywa wiara i szczera nawrócenie chrześcijan jest katechonem, tym co może powstrzymać pojawienie się Antychrysta, czy pod postacią duchowości, czy cywilizacji Anomosa” – powiedział ks. prof. Skrzypczak.
Sympozjum „Nie daj się zwyciężać złu!” zostało zorganizowane przez Katedrę Mistyki Chrześcijańskiej oraz Towarzystwa Świętego Pawła. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. Andrzej Grefkowicz z wykładem „Doświadczenie egzorcysty w posłudze uwalniania”, Maria Angela Calcagno ze świadectwem „Jestem cudem Bożej miłości. Historia mojego zwycięstwa nad szatanem”, czy o. dr Łukasz Buksa z wykładem „Pokolenie wirtualnego świata. Pokolenia i ich wybory”.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.