Konkurs „Malowana chata” to najdłużej trwający konkurs na sztukę ludową w Polsce. W weekend odbędzie się jego 60 edycja

Jubileuszowy 60. konkurs „Malowana chata” odbędzie się w ten weekend w Zalipiu koło Tarnowa (Małopolskie). Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz kilkunastu sąsiednich wsi. Ludowi artyści ozdabiają motywami kwiatowymi swoje gospodarstwa.

Jak poinformował Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które organizuje konkurs, przedsięwzięcie jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce, a w tym roku przypada jego 60. edycja.

„Głównym celem konkursu jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk” – wskazali organizatorzy.

Według dyrektora dzięki konkursowi zachowana została tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim (okolice Dąbrowy Tarnowskiej). Jego uczestnicy ozdabiają motywami kwiatowymi domy, obory, stajnie, studnie, płoty, a nawet psie budy.

W piątek i sobotę jurorzy będą objeżdżać zgłoszone gospodarstwa i oceniać tegoroczne malunki. Sędziowie oceniają kunszt wykonania, kolorystykę i zgodność z tradycją. Jak zaznaczają, ta unikatowa twórczość ludowa nie tylko została utrzymana, ale nawet przeżywa rozkwit. Rywalizujący twórcy dążą do odkrywania coraz innych motywów zdobniczych, doskonalą swoją technikę i wprowadzają nowe formy plastyczne. Termin konkursu jest ruchomy, bowiem zawsze odbywa się w pierwszym tygodniu po święcie Bożego Ciała.

Ogłoszenie wyników nastąpi 11 czerwca w Domu Malarek w Zalipiu. W tym dniu z okazji jubileuszu konkursu zostanie zorganizowana sesja naukowa poświęcona tradycji malowanych domów w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem referentów z Czech, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Konkursowi towarzyszy także tradycyjny festyn w Zalipiu.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że choć jego zasięg jest regionalny, to zalipiańskie malowane obejścia są słynne na całym świecie.

Zdaniem etnografów, zwyczaj malowania domów w tym regionie motywami kwiatowymi wziął się z wiosennego obyczaju bielenia chat, których fasady zszarzały po jesiennych ulewach i zimowych zamieciach.

Konkurs „Malowana chata” jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Pierwszy raz odbył się w 1948 r., a obecnie jest organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i centrum kultury „Dom Malarek” w Zalipiu.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama