Lidzbark Warmiński, gdzie będą obradować polscy biskupi od 12 do 14 czerwca br. podczas 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, to dawna siedziba biskupów warmińskich. Podczas Zebrania Plenarnego biskupi udadzą się do Fromborka, gdzie odwiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja.
Letnie Zebranie Plenarne KEP odbędzie się w Archidiecezji Warmińskiej w związku z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, które przypadają w tym roku. Mikołaj Kopernik był kanonikiem warmińskiej kapituły katedralnej i bliskim współpracownikiem arcybiskupów warmińskich.
Obrady odbędą się na Zamku Biskupów Warmińskich, który był ich stołeczną siedzibą. Tutaj skupiała się centralna administracja biskupstwa, stanowiono prawo, odbywano sądy, rozwijano życie kulturalne i dyplomatyczne. W latach 1503-1509 mieszkał na Zamku Mikołaj Kopernik, który był siostrzeńcem biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrodego.
Podczas Zebrania Plenarnego biskupi udadzą się do Fromborka, gdzie nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja. We Fromborku mieściła się siedziba warmińskiej kapituły katedralnej powołanej do życia w 1260 roku. W latach 1329-1388 na fromborskim wzgórzu wzniesiono katedrę – perłę gotyku ceglanego – i całości nadano nazwę: Castrum Dominae Nostrae (Gród Naszej Pani).
Biskupi odwiedzą również Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, które w latach 1953-1954 było miejscem internowania bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. To tutaj 8 grudnia 1953 roku kard. Wyszyński złożył Akt Osobistego Oddania się Matce Bożej, który następnie rozszerzył na cały naród w postaci Ślubów Jasnogórskich.
archwarmia.pl / BP KEP