Mija 80 lat od tzw. Krwawej Niedzieli. We Wrocławiu otwarto wystawę „Ocaleni. Wołanie o pamięć”

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w Przystanku Historia IPN we Wrocławiu uroczyście otwarto wystawę „Ocaleni. Wołanie o pamięć”.

„Ocaleni. Wołanie o pamięć” to historie 12 osób. Są wśród nich kobiety i mężczyźni o różnym stopniu wykształcenia, przedstawiciele różnych zawodów. Część z nich to postacie szerzej znane, posiadające wyróżnienia, nagrody, tytuły naukowe. Łączy ich jedno: pragnęli prawdy o ludobójstwie, którego byli świadkami i ofiarami. 11 lipca mija 80 lat od tzw. Krwawej Niedzieli, kiedy doszło do najkrwawszej marakry Rzezi Wołyńskiej. Ukraińscy nacjonaliści wybrali ten dzień, bo wiedizeli, że Polacy będą gromadzili się w kościołach. Bestialsko mordowali mężczyzn, kobiety i dzieci.

„Nie ma najmniejszej wątpliwości, że wynikało to z ich światopoglądu, z ich politycznego planu. Mówimy, że to było ludobójstwo, gdyż zbrodnie zostały dokładnie przemyślane, zaplanowane zgodnie z pewnym schematem” – mówił dr Michał Siekierka z wrocławskiego oddziału IPN.

Ofiarami byli głównie cywile, nie tylko Polacy, ale i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących II Rzeczpospolitą Polską. Zniszczono ponad 100 miejscowości. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony 2016 r. Jest obchodzony 11 lipca.

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama