Ruchoma szopka w kościele w Garbowie. To nie lada atrakcja!

Ruchomą szopkę z kościoła w Garbowie można oglądać od Bożego Narodzenia do pierwszych dni lutego. Wykonał ją 61 lat temu twórca ludowy i rzeźbiarz Aleksander Fijałkowski.

Proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garbowie ks. Zenon Małyszek powiedział, że ruchomą szopkę w garbowskim kościele wykonał w 1962 r. twórca ludowy i rzeźbiarz Aleksander Fijałkowski z Przybysławic. Pracował nad nią kilka miesięcy.

„To prawdopodobnie jedyna ruchoma szopka w archidiecezji lubelskiej” – przyznał.

Szopka ma około pięć metrów wysokości i tyle samo szerokości. Mówiąc o najważniejszych elementach instalacji, proboszcz wymienił Maryję z Józefem i Dzieciątkiem, a także Trzech Króli i pasterzy.

„Królowie z darami i pasterze z owcami podchodzą i kłaniają się Świętej Rodzinie. Mechanizm działa tak, że podchodząca postać kłania się Nowonarodzonemu i odchodzi, zostawiając miejsce kolejnej” – wyjaśnił.

„Poprzedni proboszcz w 2009 r. zlecił wykonanie nowych strojów dla Trzech Króli w miejsce dotychczasowych strojów ludowych. Nowe stroje wykonały siostry zakonne z Częstochowy” – powiedział ks. Małyszek.

Przez lata szopka stała w garbowskim kościele przez cały rok i była odsłaniana jedynie na święta. W 2011 r. w czasie gruntownego remontu kościoła została zdemontowana.

„Po remoncie zmienił się układ wnętrza kościoła i ruchoma szopka jest montowana jedynie na okres Narodzenia Pańskiego. Od 12 lat jest ustawiana w pobliżu ołtarza św. Leonarda. Jest uruchamiana przed i po każdej Mszy Świętej” – powiedział proboszcz.

Ruchoma szopka w garbowskim kościele zostanie ponownie zdemontowana na początku lutego przyszłego roku.

autor: Piotr Nowak

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama