„Eucharystia tworzy Kościół, buduje Kościół. Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią” – mówił prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Gnieźnie.
Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, a następnie poprowadził procesję ulicami Starego Miasta do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie przy czwartym ołtarzu wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
W wygłoszonej w katedrze homilii Prymas Polski wielokrotnie wskazywał na żywą obecność Jezusa w Eucharystii podkreślając, że Kościół żyje dzięki niej – to Eucharystia go tworzy, buduje i jednoczy.
„Tu jest Jezus!” – wołał.
8„Jest obecny w sakramencie Eucharystii, żeby być naszym pokarmem, żeby został przyswojony i stał się w nas odnawiającą siłą, która przywraca energię i wolę wyruszenia na nowo w drogę po każdym postoju lub po każdym upadku” – mówił za papieżem Franciszkiem przypominając, że z Jezusem idziemy jako Kościół, idziemy razem także w tym, co jest trudne i wymagające.
„To Eucharystia dodaje nam otuchy i nawet w najtrudniejszej drodze nie jesteśmy sami” – wskazał abp Polak przypominając, że Eucharystia buduje Kościół, wyznacza – jak uczył św. Jan Paweł II – „rytm jego dni, wypełniając je ufną nadzieją”. Ilekroć ją sprawujemy, dokonuje się jedność wiernych, którzy stanowią jedno ciało w Chrystusie.
„Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co wystawia naszą jedność na szwank, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią i nie ma i nie może mieć w niej nigdy miejsca, ani w słowach, ani w gestach, ani w postawach, ani w życiu” – wołał Prymas podkreślając, że jako sakrament jedności Eucharystia leczy nas z ambicji panowania nad innymi, żądzy gromadzenia dla siebie, wzniecania niezgody, szukania rywalizacji.
„Pan wie, że same ludzkie siły do tego nie wystarczą. Jedynie Jego obecność pośród nas może nas naprawdę uczynić zdolnymi do budowania jedności, do przełamywania barier i oporów, do wychodzenia poza strefę komfortu, by służyć siostrom i braciom” – mówił abp Polak, prosząc na koniec o dawanie świadectwa jedności w naszym życiu rodzinnym, wspólnotowym i społecznym.
Mszę św. koncelebrowali: abp senior Józef Kowalczyk, ks. infułat Jan Kasprowicz, proboszcz parafii archikatedralnej, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz kapłani z gnieźnieńskich parafii. W czasie liturgii i późniejszej procesji eucharystycznej śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.
Przed wyruszeniem procesji abp Polak prosił, by w czasie jej trwania, ze względu na panujący upał, zatroszczyć się szczególnie o dzieci i osoby starsze.
Jak co roku procesja przeszła ulicami Starego Miasta zatrzymując się przy czterech ołtarzach przygotowanych tradycyjnie przy rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich, na gnieźnieńskim Rynku w pobliżu kościołów farnego i franciszkanów oraz przy kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie abp Wojciech Polak udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, a proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Woźniak podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.
Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Boże, coś Polskę…”.
Msza św. i zakończenie procesji eucharystycznej były transmitowane na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl i facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.
bgk / Gniezno