Radni Wadowic zobowiązali burmistrza, by pozwał autorów reportażu „Franciszkańska 3”

Radni Wadowic zobowiązali burmistrza Bartosza Kalińskiego, by wystąpił na drogę sądową przeciw autorom reportażu TVN24 „Franciszkańska 3”, który – w ich odczuciu – naruszył pamięć św. Jana Pawła II. Rada przyjęła uchwałę podczas sesji w środę.

„Rada miejska w Wadowicach zobowiązuje burmistrza Wadowic do pozwania autorów materiału telewizyjnego pt. «Franciszkańska 3», wyemitowanego przez stację TVN24, za naruszenie kultu pamięci osoby zmarłej, urodzonego 18 maja 1920 r. w Wadowicach Karola Józefa Wojtyły – św. Jana Pawła II, patrona miasta i jego honorowego obywatela” – brzmi paragraf 1. przyjętej w środę uchwały.

Wnioskodawcy w uzasadnieniu – podkreślając związki Karola Wojtyły z Wadowicami – wskazali m.in., że miasto jego narodzin „posiada moralny obowiązek do zachowania dobrej pamięci o zmarłym św. Janie Pawle II Wielkim, co (…) stanowi imperatyw do działania określonego przez (…) uchwałę”.

Burmistrz Bartosz Kaliński podczas sesji powiedział, że wadowiczanie zawsze byli dumni ze swojego krajana. „Był naszym papieżem, Polakiem, wadowiczaninem, naszym rodakiem, naszym bratem i naszą dumą. Obrona dobrej pamięci św. Jana Pawła II, jako patrona Wadowic, nie tyle jest potrzebna samemu papieżowi, bo jego biografia przecież broni się sama. Pamięć o św. Janie Pawle II jest potrzebna nam, Polakom. Jest potrzebna dziś, ale też jutro. (…) Dziś decydujemy na jakich wartościach moralnych i na jakich autorytetach będą wychowywane nasze dzieci; na jakich wartościach opierała się będzie nasza wspólnota, miasto, kraj” – mówił.

Kaliński podkreślił w wystąpieniu: „Non possumus! Nie możemy pozwolić, by zalew fałszywej narracji i kłamstwa na temat tego dobrego człowieka stał się w przyszłości głównym przekazem. Ci, którzy dziś próbują opowiedzieć innego Jana Pawła II niż tego, którego znaliśmy i którego doświadczaliśmy, muszą liczyć się z tym, że my w Wadowicach nie pozostaniemy obojętni”.

Opozycyjny radny i były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, którego słowa zacytował portal wadowice24.pl, akcentował, że samorząd nie powinien zajmować się tą sprawą. „Watykan może zając się obroną dobrej pamięci Jana Pawła II, Kościół w Polsce i w końcu Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, ale nie wy” – mówił.

Pod projektem uchwały podpisało się 15 radnych. Tylu też poparło ją w głosowaniu. Przeciw było czterech przedstawicieli opozycji z klubu Wolne Wadowice. Jeden radny się wstrzymał.

W reportażu Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” podano, że Jan Paweł II miał wiedzieć o przypadkach pedofilii wśród księży. W filmie opisane zostały przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Po emisji Archidiecezja Krakowska wskazała, że w aktach kurii „nie natrafiono na żaden dokument mogący poświadczyć prawdziwość ciężkich zarzutów stawianych obecnie niektórym hierarchom Kościoła w Krakowie”.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Tu spędził dzieciństwo. Miasto opuścił po maturze. Z ojcem zamieszkali w Krakowie.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama