Raport uczelni: w Polsce uczy się zdalnie na I roku studiów ponad tysiąc studentów z Ukrainy

Na polskich uczelniach uczy się zdalnie na I roku studiów ponad tysiąc studentów z Ukrainy - wynika z danych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jest to związane z zakazem opuszczania tego kraju przez mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat z powodu inwazji rosyjskiej.

Systematycznie rośnie liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach. W tym roku akademickim w kraju kształci się ok. 85 tys. obcokrajowców – wynika z danych opublikowanych w raporcie "Studenci zagraniczni w Polsce 2022". Od lat najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce są Ukraińcy. W roku akademickim 2021/22 roku naukę w Polsce pobierało 36 011 Ukraińców.

Szczegółowy monitoring dotyczący ukraińskich studentów prowadzi również Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Rektorzy objęli nim ponad 200 uczelni i instytutów PAN.

"W trwającym właśnie roku akademickim w całej Polsce kształci się ponad tysiąc studentów I roku z Ukrainy w formie zdalnej, w większości na studiach z językiem polskim, jako wykładowym. To nowe zjawisko na naszych uczelniach. Wcześniej wszyscy studenci zagraniczni, z wyłączeniem okresu pandemii, przyjeżdżali do nas, ucząc się w murach uczelni" - powiedział PAP przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej (KRASP), prof. Jerzy Lis, który jest też rektorem AGH w Krakowie.

"Staramy się iść na rękę studentom zza wschodniej granicy. Dlatego ci, którzy uczą się zdalnie, często mają indywidualny tok nauczania" - poinformował prof. Lis.

"Jest też grupa ukraińskich studentów licząca nieco ponad 200 osób, która od razu po przyjęciu na studia otrzymała na polskich uczelniach urlop, bo nie mogli opuścić swojego kraju - część z nich zapewne została zmobilizowana" - dodał rektor. W Ukrainie nadal obowiązuje zakaz opuszczania kraju przez mężczyzn w wieku od 18 do 60 roku życia.

Zarówno do studentów uczących się w Polsce, jak i w Ukrainie, skierowane są bezpłatne kursy języka polskiego. Jest ich obecnie - według danych KRASP - 280. W większości są one prowadzone stacjonarnie. Uczestniczy w nich około 5 300 osób.

Z danych KRASP wynika również, że w domach studenckich przebywa ok. 4 600 uchodźców z Ukrainy.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama