"Rzeczpospolita": Auta giną rzadziej, już nie tylko w aglomeracjach

Łupem złodziei padło w ubiegłym roku 7,6 tys. samochodów – to o 1,1 tys. mniej niż w 2021 r. Spadła liczba kradzieży w dużych aglomeracjach, ale nieco więcej było ich w regionach uchodzących dotąd za bezpieczne - wynika z danych KGP, które publikuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Gazeta wskazuje, że najwięcej aut skradziono w Warszawie – 2630 (ale i tu nastąpił 10-proc. spadek), a zaraz potem w woj. dolnośląskim (884), pomorskim (692), śląskim (627) i wielkopolskim (528).

"Rz" podkreśla, że w każdym z tych regionów nastąpiła poprawa. Za to nieco częściej złodzieje zasadzali się na auta na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie czy Podlasiu. "Samochody – także nowe – kradzione są głównie na części, znikają w kilka godzin po wprowadzeniu do +dziupli+" - wyjaśnia dziennik.

Zwraca również uwagę, że złodziejskie gangi trzymają się upodobań. W Warszawie i okolicach "polują" na auta japońskie, głównie toyoty. W reszcie kraju na auta niemieckie i coraz częściej -koreańskie.

Gazeta zaznacza, że marki samochodów, którymi najczęściej interesują się złodzieje, to: Toyota, Audi, BMW, Hyundai, Volkswagen, Mercedes i Renault.

Dane publikowane przez gazetę pochodzą z informacji KGP. (PAP)

 

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama