Słyszałeś o dikdiku? To jedna z najmniejszych antylop świata

Dikdik – jedna z najmniejszych antylop świata – przyszedł na świat w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Do tej pory w tym ogrodzie urodziło się 26 przedstawicieli tego gatunku.

Rzeczniczka wrocławskiego zoo Weronika Skupin poinformował w czwartek, że dikdik urodził się 18 października. Płeć zwierzęcia nie jest jeszcze znana; określa się ją najczęściej po rogach, które wyrastają samcom.

„Najmłodszy dikdik czuje się dobrze, choć z racji płochliwej natury na wybiegu pojawia się rzadko. Jest jeszcze czujniejszy niż dorosłe osobniki i trzyma się blisko mamy, najczęściej w ukryciu” – wskazała Skupin.

Prezes zarządu wrocławskiego ZOO Joanna Kasprzak podkreśliła, że do tej pory we wrocławskim ogrodzi urodziło się 26 przedstawicieli tego gatunku. „Większość przychówku wyjechała już do innych ogrodów zoologicznych, dzięki czemu zasiliły pulę genetyczną w europejskich zoo, a jedno pojechało nawet do Singapuru” – powiedziała prezes.

Dikdik w naturze żyje w Afryce Południowej i Wschodniej. To jedna z najmniejszych antylop świata. Zwierzę wielkości kota ma długie i cienkie nogi zakończone kopytami, a jego głowę zdobi biały czub. Potrafi biegać z prędkością 40 km/h.

„Dikdiki są powszechne w Afryce, choć nie ustrzegły się wielu zagrożeń ze strony człowieka, takich jak ekspansja rolnictwa, czy nielegalne polowania. Te bezbronne zwierzęta stanowią łup kłusowników głównie ze względu na swoje cenne skóry” – podkreśliła dyrektor generalna ZOO Wrocław Marta Zając-Ossowska.(PAP)

 

autor: Piotr Doczekalski

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama