„Sound of Freedom” odniósł ogromny sukces. Film plasuje się na pierwszym miejscu wśród amerykańskich pozycji. Czołowe miejsce w rankingach zajął też w Ameryce Łacińskiej.
Film przedstawia mroczną rzeczywistość międzynarodowej sieci handlarzy dziećmi. Katoliccy reżyserzy: Eduardo Verastegui oraz Alejandro Monteverde opowiedzieli historię, która nie tylko wydarzyła się w przeszłości, ale której kontynuację obserwujemy również dzisiaj.
Filmowa opowieść przedstawia historię Tima Ballarda (zagrał go Jim Caviezel), funkcjonariusza amerykańskich służb, który w 2013 r. rozpracowywał międzynarodową sieć handlarzy dziećmi. Tim Ballard brał udział w licznych misjach ratunkowych zarówno podczas pracy w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych, jak i w swojej założonej później organizacji – Operation Underground Railroad (O.U.R.).
Główny bohater w rozmowie z reżyserami opowiadał, że porwane dzieci są gwałcone do 15 razy dziennie. Ponadto, dodał „że po wielu latach otwiera się je i sprzedaje na narządy”.
Film uwrażliwia widzów na mroczną rzeczywistość współczesnego niewolnictwa, które w brutalny sposób niszczy człowieka oraz jego godność. Wykorzystywanie dzieci odbywa się nie tylko na polu seksualnym, ale również medycznym. Z ekranizacji płynie mocny oraz jasny przekaz: "Dzieci Boże nie są na sprzedaż".
„Obecnie handluje się większą liczbą ludzi niż 10 lat temu. Być może jest więcej aresztowań oraz wyroków skazujących, ale liczba osób żyjących w niewoli drastycznie rośnie. Wiele gangów wybiera handel ludźmi jako lepszą opcję niż sprzedaż narkotyków, ponieważ dziećmi można handlować cały czas. Takie gangi handlują nastolatkami, które rekrutowane są za pośrednictwem mediów społecznościowych. (…) Dzieje się to w gimnazjach w całej Ameryce” – podkreśla aktorka Mira Sorvino, która wcieliła się w rolę Katharine Ballard (żonę głównego bohatera).
Dodała również, że Stany Zjednoczone są „są ogromnym konsumentem materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci w Internecie".
„Myślę, że świadomość problemu jest większa, ale nie widzę tej wielkiej fali działań, która musi nastąpić” – podkreśliła aktorka.
Celem współpracy reżyserów z Timem Ballardem jest aktywna pomoc oraz utworzenie ruchu sprzeciwiającego się zbrodniczym działaniom gangów. Warto podkreślić, że Stany Zjednoczone są największym na świecie odbiorcą handlu ludzi.
„Sound of Freedom” plasuje się na pierwszym miejscu wśród amerykańskich filmów. Czołową pozycję zajął też w Ameryce Łacińskiej. Od dzisiaj (15 września 2023 r.) dostępny jest również na polskich ekranach.
Źródła: Angel.com, Twitter, Pch24