W tej szkole młodzi ucza się odwagi, wiary i prawdy. Patronuje jej bł. Jerzy Popiełuszko

„Cena prawdy” – pod takim hasłem w dniach 12-16 lipca na warszawskim Żoliborzu, w miejscu pracy i posługi kapelana Solidarności, odbyła się 3. edycja Szkoły Letniej ks. Jerzego Popiełuszki. Wzięło w niej udział 30 uczestników.

Szkoła Letnia ks. Jerzego Popiełuszki to wakacyjna propozycja żoliborskiego Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli WOSu, historii, religii, etyki i HiTu. „Tworzymy środowisko przyjaciół księdza Jerzego, zafascynowanych jego osobą i nauczaniem. Poznajemy go poprzez spotkania ze świadkami, chodząc po jego warszawskich śladach i budując między sobą relacje” – wyjaśnia Paweł Kęska, specjalista ds. projektów rozwoju Muzeum, Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium, Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. „W tegorocznej edycji postawiliśmy na spotkania ze świadkami i integrację” – dodaje.

Z uczestnikami tegorocznej Szkoły Letniej spotkali się świadkowie życia ks. Jerzego Popiełuszki m.in.: Adam Nowosad, świadek w procesie beatyfikacyjnym, przyjaciel ks. Jerzego, który wielokrotnie pełnił nocną wartę w jego mieszkaniu, Iwona Ciesielska, organizatorka pomocy humanitarnej i bliska współpracowniczka ks. Jerzego, brat ks. Jerzego, Mirosław Odorowicz, skarbnik Solidarności Mazowesze oraz hutnicy ze strajkującej 1980 r. Huty Warszawa. Nie zabrakło także spotkań z ekspertami, historykami i znawcami biografii błogosławionego kapłana.

Ważnym elementem Szkoły Letniej były warsztaty dziennikarstwa prasowego i radiowego >>. „Zależy nam, by młodzi ludzie nie tylko słuchali historii, ale sami jej dotykali i doświadczali. Możliwość osobistego spotkania się z historią dają wywiady ze świadkami i reportaże z miejscami związanymi z ks. Jerzym. Dziennikarstwo to wchodzenie w historię, a zarazem odpowiedzialność za nią” – przekonuje Paweł Kęska. „W nawiązaniu do hasła tegorocznej Szkoły Letniej, o cenie za obronę wiary, opowiedzieli uczestnikom warsztatów prasowych uczestnicy strajku w obronie krzyża, który w 1984 r. miał miejsce w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Delegacja strajkującej młodzieży spotkała się wówczas m.in. z ks. Jerzym Popiełuszką” – wyjaśnia Paweł Kęska.

Nowością tegorocznej Szkoły Letniej były warsztaty Porozumienie bez Przemocy „Zło dobrem zwyciężaj” w oparciu o nauczanie męczennika z uwzględnieniem współczesnych metod komunikacji. Młodzież wzięła udział także w pokazach filmowych i grze miejskiej śladami ks. Jerzego.

S. Natana Kasprzyk na Szkołę Letnią przyjechała wraz ze swoim uczniem ze Starego Sącza. „Bardzo się cieszę, że mogę być tu kolejny raz. To dla mnie wielki dar i błogosławieństwo. Od bł. Jerzego Popiełuszki uczymy się odwagi w obronie prawdy, przebaczenia i odróżniania wolności od samowoli. Patrząc na niego, chcemy także być małymi misjonarzami, którzy z odwagą głoszą Ewangelię w swoich środowiskach” – mówiła.

Warunkiem udziału w Szkole Letniej był udział w konkursie na napisanie pracy na temat „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – bohater zwykłych ludzi”.  Organizatorem wydarzenia było Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Patronami wydarzenia byli: Minister Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność.

« 1 »

reklama

reklama

reklama