Abp Gądecki: potrzeba nowej ewangelizacji osób i środowisk, które są na marginesie Kościoła

„Wyzwaniem jest dotarcie z prawdziwym obrazem Kościoła i tego, co może on dać człowiekowi do osób poszukujących” – zwrócił uwagę w noworocznym wywiadzie dla PAP przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.

W noworocznym wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do najważniejszych kwestii dyskutowanych obecnie w Kościele. Dopytywany o pojawiający się podczas obrad synodu o synodalności pomysły zmiany doktryny Kościoła katolickiego, abp Gądecki podkreślił, że „nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju”.

„Nie ma w tym momencie mowy o zmianie doktryny, pewne głosy w tej sprawie nie są czymś nowym, pojawiają się już od jakiegoś czasu. W wielu kwestiach możliwe są zmiany i prowadzone jest rozeznawanie w tym kierunku, ale nauczanie Kościoła katolickiego jest fundamentem, jest ono stałe i obowiązuje każdego katolika” – powiedział przewodniczący KEP.

Wśród wyzwań stojących przed Kościołem wskazał m.in. duszpasterstwo ludzi młodych. „Głoszenie Ewangelii musi być przystosowane do współczesnych realiów, odpowiadać na potrzeby społeczne. Konieczne jest korzystanie z nowych form komunikacji i technologii” – ocenił.

Przyznał, że Kościół dostrzega „potrzebę ponownej ewangelizacji osób i środowisk, które są na marginesie Kościoła lub zaprzestały udziału w życiu jego wspólnoty”. „Istotą jest otwartość na dialog i poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które stawia sobie społeczeństwo” – powiedział abp Gądecki.

Odnosząc się do sytuacji geopolitycznej na świecie, przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że obecna sytuacja w świecie wywołuje niepokój. „Kościół, w tym trudnym czasie, jeszcze mocniej głosi potrzebę przebaczenia i pojednania. Konieczne jest porzucenie nienawiści i uprzedzeń, poszukiwanie dialogu, jako środka rozwiązywania nawet najtrudniejszych kwestii. Agresja nigdy nie będzie skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów zarówno w małych społecznościach, jak i w skali globalnej” – powiedział.

Mówiąc o odpowiedzialności za Kościół, zwrócił uwagę, że przejawia się ono w osobistym życiu duchowym.

„To jest nasze pierwsze i podstawowe wyzwanie. Z dojrzałej wiary wynika zaangażowanie w życie parafii, wspólnoty i Kościoła. Dziś na pewno potrzeba osób, rodzin, ludzi młodych, którzy swoim codziennym życiem, dokonywanymi wyborami i decyzjami, dają chrześcijańskie świadectwo wiary. Ważne, by być zaangażowanym, nie alienować się, nie stać z boku, ale uczestniczyć we wspólnocie Kościoła i wnosić do niej swój wkład. Każdy ma swoje miejsce w Kościele, który jest otwarty i chce dzielić się doświadczeniem miłości Boga do człowieka” – mówił w wywiadzie przewodniczący KEP.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama