Abp Jędraszewski: wielkie zadanie obrony życia przez modlitwę, post i świadectwo o świętości życia

„W sercu każdego człowieka, w sumieniu każdego człowieka jest zapisane: nie zabijaj. To nie jest prawo religijne, tylko. To jest prawo wpisane w ludzką naturę” – metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski odniósł się do niedawnego apelu przewodniczącego KEP o obronę życia w Polsce.

Metropolita krakowski sprawował liturgię w kościele Przenajświętszej Trójcy w Krakowie z okazji 825-lecia zatwierdzenia reguły zakonu trynitarzy. Na początku Mszy św. br. Maciej Kowalski, przełożony krakowskiej wspólnoty trynitarzy przypomniał, że 825 lat temu papież Innocenty III zatwierdził regułę zakonu, a dokładnie 28 stycznia 1193 roku założyciel trynitarzy św. Jan z Mathy odprawiał swoją pierwszą Mszę św., w czasie której miał wizję z inspiracją do założenia nowego zakonu. Minister Domu przypomniał także, że 28 stycznia jest ważnym dniem dla abp. Marka Jędraszewskiego, który w tym dniu w 2017 roku odbył swój ingres do katedry wawelskiej.

W czasie homilii metropolita krakowski przypomniał, że dwa dni temu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, skierował do rządzących i całego Kościoła apel, „abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby tym biednym, bezbronnym, w pełni niewinnym istotom, jakimi są nienarodzone dzieci, umożliwić nie tylko radość bycia wolnym Bożym dzieckiem, ale dać w ogóle możliwość życia, które jest na nowo zagrożone". Mówił to w kontekście poselskich projektów ustaw legalizujących aborcję.

„Staje przed nami wielkie zadanie obrony życia przez modlitwę, przez post, przez świadectwo o świętości życia” – mówił metropolita krakowski. Zaznaczył, że abp Stanisław Gądecki w swojej odezwie odwoływał się do papieskiego nauczania z encykliki Evangelium vitae.

Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że w pełni solidaryzuje się ze stanowiskiem przewodniczącego KEP. Nawiązał do innych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w Kielcach w 1991 roku. Ojciec Święty mówił wówczas o potrzebie zmiany stosunku do dziecka poczętego: „Nawet jeśli pojawiło się ono nieoczekiwanie – mówi się tak: „nieoczekiwanie” – nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia. Świat zmieniłby się w koszmar, gdyby małżonkowie znajdujący się w trudnościach materialnych widzieli w swoim poczętym dziecku tylko ciężar i zagrożenie dla swojej stabilizacji; gdyby z kolei małżonkowie dobrze sytuowani widzieli w dziecku niepotrzebny a kosztowny dodatek życiowy. Znaczyłoby to bowiem, że miłość już się nie liczy w ludzkim życiu. Znaczyłoby to, że zupełnie zapomniana została wielka godność człowieka, jego prawdziwe powołanie i jego ostateczne przeznaczenie".

„W sercu każdego człowieka, w sumieniu każdego człowieka jest zapisane: nie zabijaj. To nie jest prawo religijne, tylko. To jest prawo wpisane w ludzką naturę” – mówił metropolita krakowski.

Nawiązując do charyzmatu zakonu trynitarzy, arcybiskup zwrócił uwagę na greckie słowo „eksagoradzo", którego św. Paweł używa, aby opisać wykupienie przez Chrystusa tych, którzy podlegali Prawu. „Wykupił nas Swoją krwią. Od chwili chrztu świętego każda i każdy z nas jest Bożym dzieckiem przeznaczonym do tego, by cieszyć się wolnością dzieci Bożych” – mówił arcybiskup modląc się o moc, aby wszyscy „dzięki naszej miłości odzyskiwali wolność, dla której Chrystus wszystkich wyzwolił".

O. Luigi Buccarello, Minister Generalny Zakonu Trynitarzy dziękując abp. Markowi Jędraszewskiemu zauważył, że zarówno dla metropolity, jak i dla zakonu trynitarzy jest to ważny dzień, w którym i arcybiskup, i trynitarze, świętują dar powołania – w przypadku arcybiskupa jest to dar przewodniczenia wspólnocie Archidiecezji Krakowskiej, a w przypadku zakonu jest to dar życia charyzmatem trynitarnym i redempcyjnym, odkupieńczym. – To pokazuje też piękno życia we wspólnocie Kościoła – Duch Święty zawsze wzbudza w swoim Kościele charyzmaty posługi. Niech dzięki tej wymianie jeszcze bardziej zajaśnieje łaska Pana Boga w Jego Kościele – mówił generał trynitarzy.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama