Abp Wojda na Niedzielę Słowa Bożego: Słowo Boże pomaga nam ożywić nadzieję

Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei. Słowo Boże pomaga nam znaleźć ku temu powody – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji VI Niedzieli Słowa Bożego, która będzie obchodzona 26 stycznia.

Niedzielę Słowa Bożego ustanowił papież Franciszek w 2019 roku. Inicjatywa ma służyć temu, aby, jak napisał „w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego".

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że w liście apostolskim Aperuit illis papież Franciszek wzywa wiernych, aby w tę właśnie niedzielę, podczas liturgii dokonać uroczystego wniesienia Pisma Świętego, uwydatnić głoszenie Słowa Bożego oraz tak przygotować homilie, aby podkreślić cześć, jaką Kościół oddaje Słowu Pana.

„Nade wszystko jednak Ojciec Święty Franciszek wskazuje na ścisłe powiązanie Biblii z wiarą, Eucharystią i sakramentami. Idzie to w parze z hasłem Roku Jubileuszowego, który niedawno rozpoczęliśmy. Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei. Słowo Boże pomaga nam znaleźć ku temu powody” – wskazał abp Wojda.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce, pod kierownictwem ks. prof. dr. hab. Henryka Witczyka, przygotował na najbliższą Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii wg św. Łukasza (1, 1-4; 4, 14-21), która będzie odczytywana w kościołach. Materiały znajdują się na stronie internetowej Dzieła Biblijnego: www.biblista.pl

Ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego papież Franciszek ogłosił w Liście Apostolskim z 30 września 2019 r. Dokument został podpisany w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego. W tym roku przypada ona to 26 stycznia.

Papież wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie.

„Od nas, kaznodziejów, oczekuje się raczej, że będziemy się starać nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii lub poruszać nieodpowiednich argumentów” – wskazał papież Franciszek.

Ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, papież akcentuje rolę Kościoła jako wspólnoty, w której Słowo Boże winno być odczytywane, rozważane, kontemplowane i którym Kościół się modli – uważa ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego św. Jana Pawła II. Biblista podkreśla, iż wedle nauczania Kościoła, biorąc do ręki Ewangelie z umiłowaniem i szacunkiem, wierny bierze do ręki Ciało Chrystusa. “Dla naszych dusz i naszego myślenia Ewangelia jest potrzebna jak tlen podtrzymujący życie i stanowi źródło chrześcijańskiego dynamizmu i zaangażowania” – powiedział duchowny KAI.

Warto dodać, że w Kościele w Polsce już od 2008 roku obchodzony jest Tydzień Biblijny, Inauguruje go Niedziela Biblijna, podczas której od sześciu lat organizowane jest Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie obchodzone jest w II niedzielę po Wielkanocy.  W tym roku XVII Tydzień Biblijny przypada w dniach od 4 do 10 maja, natomiast IX Narodowe Czytanie Pisma Świętego – 4 maja.

Obydwie inicjatywy – Niedziela Słowa Bożego i Tydzień Biblijny stawiają sobie za cel codzienną formację wierzących w oparciu o Objawienie zawarte w Piśmie Świętym – tłumaczy ks. Witczyk. Zachęcają one chrześcijan do codziennego karmienia się Słowem Bożym poprzez lekturę wybranej księgi Pisma Świętego, aby relacja ze Słowem prowadziła do pogłębionej modlitwy osobistej, kształtowała sumienie i inspirowała do  zaangażowania w działalność Kościoła na kanwie programu duszpasterskiego – wskazuje biblista.

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama