Bilans poznańskiego programu in vitro: 755 ciąż, ale tylko 570 porodów

Poznańscy podatnicy sfinansowali 1,7 tys. pełnych procedur in vitro. W ponad 2/3 przypadków poczęte dzieci nie urodziły się. Wydatek miasta na sztuczne zapłodnienia oszacowano na 8,7 mln zł. Program zakończył się w grudniu 2024 r.

„Byliśmy jednym z pierwszych samorządów w Polsce, które rozpoczęły prace nad dofinansowaniem do in vitro – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. – Po niemal ośmiu latach nikt nie może mieć wątpliwości, że była to dobra decyzja. Najlepiej wiedzą o tym rodzice maluchów urodzonych dzięki miejskiemu programowi”.

Program finansowania sztucznego zapłodnienia dla mieszkańców Poznania rozpoczął się w sierpniu 2017 r.

Do programu zgłosiło się ponad 1,4 tys. par. Przeprowadzono ponad 1,7 tys. pełnych procedur in vitro. Poczętych dzieci było zapewne więcej, bo podczas jednej procedury zapładnia się zwykle kilka komórek jajowych. W 755 przypadkach dzieci po implantacji rozwijały się przynajmniej przez pewien czas. 570 z nich się urodziło.

Urodzonych dzieci będzie nieco więcej, bo niektóre kobiety są jeszcze w ciąży.

Program zakończył się w grudniu 2024 r., gdy refundowanie in vitro przejęło państwo. Miasto szacuje swoje wydatki na ponad 8,7 mln zł. (PAP)

Źródło: Logo PAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama