Chcą uczyć się o „Ince” w szkole. Młodzi z Sejmiku Województwa Podlaskiego piszą petycję do MEN

Apel młodych wspiera marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki. „Nie wyobrażam sobie historii Polski nie tylko bez takich postaci jak „Inka”, ale także bez wskazania roli św. Jana Pawła II czy roli Rodziny Ulmów w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej” – podkreślił podczas konferencji prasowej.

W Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w przededniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” miała miejsce konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Spotkanie dotyczyło proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w podstawie programowej. Młodzi zapowiedzieli zamieszczenie na stronie petycjeonline.com petycji o niewykreślanie postaci „Inki” z podstawy programowej.

„1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych już jutro, dziś spotykamy się, by stanąć w obronie Danuty Siedzikówny „Inki”, postaci, która według nas – młodzieży z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego, zasługuje na to, by być w podstawie programowej, na karcie naszej historii” – mówił Mateusz Feszler, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

„To silna, moda kobieta, która oddała życie za nasz kraj. W chwili trudu i wątpliwości, nie bała się wybrać naszą ojczyznę. Uważamy, że usunięcie takiej postaci z podstawy programowej jest co najmniej nieodpowiednie. Młodzi powinni się o niej uczyć” – dodał, wyjaśniając, że „Inka” nie była postacią kontrowersyjną, nie brała bezpośredniego udziału w walkach, ale jako sanitariuszka niosła pomoc walczącym. „Takie szlachetne postawy trzeba krzewić, nie powinno się jej usuwać z podstawy programowej do szkół” – dodał.

Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego zaapelował do młodych z całego województwa, by ponad partyjnymi podziałami podpisali się pod petycją. „Liczymy, że nasz apel po zebraniu odpowiedniej ilości głosów zostanie zauważony przez MEN” – stwierdził.

„Inka” jest postacią nieskazitelną, powinna być wzorem dla każdego. To ważne, by ta petycja dotarła do wielu szkół, mediów, do młodych ludzi, abyśmy mogli wspólnie 1 marca godnie obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, broniąc jej imienia” – dodał.

Działacz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego zwrócił uwagę, że to nie jedna petycja w obronie narodowych bohaterów – na stronie z petycjami znajduje się m.in. apel młodzieżowych organizacji województwa wielkopolskiego w sprawie usunięcia z podstawy programowej informacji o Powstaniu Wielkopolskim.

Apel młodych wsparł marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki.

„Nie wyobrażam sobie historii Polski nie tylko bez takich postaci jak „Inka”, ale także bez wskazania roli św. Jana Pawła II czy roli Rodziny Ulmów w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Nie wyobrażam sobie, że nie będziemy mówili także o obronie poczty polskiej w Gdańsku” – podkreślił marszałek podczas konferencji prasowej. „Wiele z tych wydarzeń usuwanych jest z podstawy programowej, ulega zakłamaniu lub zatarciu, trudno szukać racjonalnych powodów, dlaczego się dzieje” – powiedział.

Marszałek zwrócił uwagę, że tylko znając prawdę historyczną, można budować świadome i mądre społeczeństwo oraz właściwe relacje z sąsiadami.

 

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama