„To wielkie świadectwo triumfu wiary i miłości nad złem". Dziś premiera filmu Opoki o Polakach ratujących Żydów

„Ludzie na wszystkich kontynentach bardziej niż kiedykolwiek potrzebują pozytywnych wzorców, a takim są polscy święci” – mówi o filmie Fundacji Opoka Iwo Bender, przedstawiciel telewizji EWTN na Europę Środkową i Wschodnią. Premiera dokumentu „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec zagłady” dziś w Warszawie.

Premiera dokumentalnego filmu „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec Zagłady” odbędzie się 30 września o godz. 13 w sali kinowej w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Wezmą w niej udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, telewizji EWTN, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi, przedstawiciele Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, Centrum Informacji i Edukacji o Polakach ratujących Żydów oraz zaproszenie goście.

Film równolegle będzie miał swoją premierę na kanale YouTube Opoki.

Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec Zagłady [ZWIASTUN]
Portal Opoka

Film „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec zagłady” to trzecia filmowa produkcja Fundacji Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”, którego ideą jest promowanie historii Polski przez pryzmat polskich świętych. Film skierowany jest do zagranicznych odbiorców. W dystrybucję filmu – podobnie jak w poprzednich produkcjach – zaangażuje się telewizja EWTN.

„EWTN to największa sieć medialna na całym świecie. Jesteśmy obecni w ponad 400 milionach domów w ponad 160 krajach. Dwa poprzednie dokumenty wyprodukowane przez Fundację Opoka: film o bł. Stefanie Wyszyńskim i o. Kolbe dotarły do ogromnej liczby widzów na całym świecie” – mówi Iwo Bender, przedstawiciel EWTN na Europę Środkową i Wschodnią.

Najnowszy film Fundacji Opoka „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec zagłady” opowiada o ludziach polskiego Kościoła: Ulmach, m. Getter czy ks. Godlewskim, którzy w godzinie najcięższej próby nie wahali się ryzykować własnego życia, by pomóc Żydom.

„To nie tylko film historyczny, ale również wielkie świadectwo triumfu wiary i miłości nad złem. To historia, którą powinien usłyszeć świat” – mówi Iwo Bender. „Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, ludzie na wszystkich kontynentach potrzebują pozytywnych wzorców, a takim są polscy święci. Wszyscy bohaterowie tej serii filmów byli ludźmi głębokiej wiary i modlitwy, którzy w chwili najtrudniejszej próby czerpali z niej siłę do bycia człowiekiem” – dodaje.  

Dzięki współpracy Fundacji Opoka i telewizji EWTN widzowie na całym świecie mogli obejrzeć dokument o bł. Stefanie Wyszyńskim „Będziesz miłował” oraz film „Rycerz” o św. Maksymilianie Kolbe – wyświetlony ponownie w męczeńską rocznicę jego śmierci.

„Film o Prymasie Wyszyńskim jest niezwykle ważny. To historia niezłomnej walki wybitnego duchownego przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi w obronie podstawowych wartości. Dziś, po upadku komunizmu, świat wydaje się zapominać o złu, jakim był system komunistyczny, wydaje się, że młode pokolenia znów zaczynają się fascynować tą zbrodnicza ideologią. Dzieło życia bł. Wyszyńskiego pozwala zrozumieć, jak człowiek wiary i miłości potrafi przeciwstawić się imperium zła” – mówi w rozmowie z Opoką. „Z kolei o. Kolbe pozostanie wzorem dla tych, którzy swoim życiem chcą głosić prawdę niezależnie od ceny, jaka im przyjdzie zapłacić” – dodał.  

Oparty głównie na zdjęciach i dokumentach archiwalnych dokument ukazuje heroiczne postawy Polaków ratujących Żydów. „Chcemy pokazać różne postawy Polaków wobec eksterminacji Żydów w czasie niemieckiej okupacji, skupiając się na tych, którzy tę pomoc nieśli m.in. bł. Rodzinie Ulmów, m. Matyldzie Getter czy ks. Marcelim Godlewskim” – mówi w rozmowie z Opoką reżyser Michał Szymanowicz.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama