Poziom bezpieczeństwa na poziomie samorządów nie jest przygotowany do tego, aby móc dbać o bezpieczeństwo obywateli – ocenił gen. Waldemar Skrzypczak w poniedziałek podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.
Generał podczas wykładu, który zainaugurował forum, negatywnie ocenił działania samorządowych sztabów kryzysowych w czasie wrześniowej powodzi, która największych zniszczeń dokonała w woj. dolnośląskim.
„Poziom bezpieczeństwa – moim zdaniem – na poziomie samorządów (…) nie jest na tyle przygotowany do tego, aby móc dbać o bezpieczeństwo obywateli. (…) Sztaby kryzysowe muszą być tymi, które w pełni biorą odpowiedzialność za to, aby kierować wszystkimi wydarzeniami, które się dzieją w strefie zagrożenia bezpieczeństwa obywateli. Czy podołaliśmy? Powiem z mojej perspektywy, że nie” – powiedział gen. Skrzypczak.
Ocenił, że niektóre sztaby nie były w stanie właściwie kierować działaniami, za które były odpowiedzialne, co wynika m.in. z wieloletnich zaniedbań dotyczących bezpieczeństwa na poziomie samorządów.
Generał podkreślił, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci są odpowiedzialni za bezpieczeństwo mieszkańców oraz tworzenie systemu bezpieczeństwa na poziomie lokalnym. Podkreślił, że to szczególnie ważne teraz, kiedy Polska mierzy się z elementami wojny hybrydowej ze strony Rosji.
„Nie straszę. Twierdzę, że wojny wielkoskalowej nie będzie (…). Polska teraz staje się powoli obiektem ataków dywersyjnych i sabotażowych. W sytuacji, gdy Władimir Putin odstąpi od zamiaru wojny wielkoskalowej z NATO (…), to będzie prowadził na inne sposoby działania, w tym dywersyjne i sabotażowe, które mogą służyć do zniszczenia obiektów infrastruktury krytycznej” – powiedział gen. Skrzypczak.
Jego zdaniem samorządy powinny przygotować silne struktury zarządzania kryzysowego, włączając w nie lokalne służby, a także lokalnych przedsiębiorców, którzy dysponują m.in. ciężkim sprzętem, jaki może się przydać np. w czasie wzmacniania wałów przeciwpowodziowych. Ponadto samorządy powinny postawić na szkolenia i ćwiczenia, aby sprawniej działać w razie sytuacjach kryzysowych.
Gen. Skrzypczak wskazał, że wiele pracy do wykonania w kwestii bezpieczeństwa jest także na poziomie centralnym. Wyraził nadzieję, że sytuację poprawi m.in. przygotowywana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej.
„Chciałbym bardzo, żeby (…) zbudowano jednolity system kierowania i zarządzania, że będziemy dysponowali jednolitymi poglądami na temat bezpieczeństwa i będziemy dysponowali tymi samymi systemami łączności. Widać po Dolnym Śląsku, że łączność zawiodła. Okazało się, że każda gmina ma inny system łączności. (…) To problem do rozwiązania na poziomie centralnym” – podkreślił gen. Skrzypczak.
Dodał, że ważna jest rola wojewodów, którzy z jednej strony powinni stworzyć na poziomie województw sprawne systemy zarządzania kryzysowego, a z drugiej strony skoordynować je ze wsparciem centralnym.
XXII Samorządowe Forum Kapitału i Finansów odbywa się 7 i 8 października 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Bierze w nim udział ponad 1300 osób z całej Polski, które dyskutują m.in. o bezpieczeństwie, transformacji energetycznej oraz finansach samorządów. (PAP)
Źródło: