Historię św. Maksymiliana pozna cały świat! Już 14 sierpnia film „Rycerz” na ekranach amerykańskiej telewizji EWTN

„Myślę, że film spodoba się zagranicznej publiczności. Jego wartością jest kontekst historyczny życia św. Maksymiliana” – mówił Piotr Pietrus, redaktor naczelny EWTN Polska o filmie wyprodukowanym przez Fundację Opoka.

Film pt. „Rycerz” wyprodukowany przez Fundację Opoka zostanie wyemitowany w kilku językach i trafi do ponad 140 krajów na całym świecie. Stanie się to już 14 sierpnia, kiedy Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie św. Maksymiliana, a także 83. rocznicę śmierci męczennika.

Piotr Pietrus, redaktor naczelny EWTN Polska podkreślił, że dużą wartością filmu „Rycerz” jest ukazany w filmie kontekst historyczny życia św. Maksymiliana: realia pierwszej i drugiej wojny światowej, czasy międzywojnia i współczesność.

Z kolei ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor EWTN Polska, powiedział, że produkcja filmowa Fundacji Opoka wpisuje się w misję internetowej telewizji, jaką jest promocja Polski przez pryzmat jej świętych.

„Pierwszy wyprodukowany przez Fundację Opoka film o bł. Stefanie Wyszyńskim tylko w pierwszym tygodniu obejrzało ponad 30 mln widzów. Św. Maksymilian jest postacią jeszcze bardziej znaną w świecie. Występujący w filmie komentatorzy tacy jak George Weigel czy kard. Gerhard Ludwig Müller to postacie znane zachodnim i amerykańskim widzom” – powiedział ks. Piotr Wiśniowski, dodając, że telewizja EWTN swoim zasięgiem obejmuje 400 mln gospodarstw domowych.

Wspomniany George Weigel, teolog, biograf św. Jana Pawła II tłumaczy, że „Maksymilian Kolbe we wszystkich dziedzinach, jakimi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Stworzył pierwsze katolickie imperium medialne na świecie. Jego poświęcenie było konsekwencją całego jego życia. To było głębokie wyznanie wiary zaufania w odkupienie mocą Chrystusa” – mówi George Weigel.

„Rycerz” to godzinny dokument ukazujący życie św. Maksymiliana na tle dziejów Polski. Św. Maksymilian, jest twórcą największego na świecie klasztoru, w którym mieszkało ponad 650 zakonników, zapoczątkował wydawanie „Rycerza Niepokalanej”, którego nakład w roku 1939 osiągnął milion egzemplarzy, jak również założył klasztor w Nagasaki w Japonii, w którym udzielana była pomoc ofiarom wybuchu bomby atomowej w 1945.

„Dla większości osób o. Maksymilian pozostaje przede wszystkim męczennikiem. Tymczasem jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób. We wszystkich dziedzinach, którymi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Wstępując do zakonu, przyjął imię Maksymilian, co po łacinie oznacza „Największy” i to imię doskonale charakteryzuje jego przyszłe działania. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wieka i bogata była to postać. Męczeństwo było zwieńczeniem całego jego życia. Dlatego staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć jego życie” – mówi reżyser Michał Szymanowicz.

Rycerz
Portal Opoka

 

 

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama