Rzymska premiera filmu o św. Maksymilianie. „Jego życie to drogowskaz”

30 października w bazylice św. Piotra w Okowach odbyła się rzymska premiera filmu dokumentalnego o św. Maksymilianie „Rycerz”. Film dotrze do milionów odbiorców telewizji EWTN na całym świecie.

W specjalnym pokazie filmu dokumentalnego o św. Maksymilianie „Rycerz”, zorganizowanym przez ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego wzięli udział przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego RP akredytowani przez Stolicę Apostolską oraz zaproszeni goście.

Zabranych w bazylice św. Piotra w Okowach gości, powitał o. Franco Bergamin, opat generalny kongregacji Kanoników Regularnych Laterańskich Najświętszego Zbawiciela – gospodarz bazyliki św. Piotra w Okowach. Głos zabrał także Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

W pokazie uczestniczył także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przybliżając postać św. Maksymiliana, podkreślił, że męczennik, ofiarując swoje życie za drugiego człowieka, pokazał postawę w pełni Chrystusową.

Życie św. Maksymiliana to drogowskaz dla każdego chrześcijanina – nie tylko w Polsce, gdzie postać ta jest znana, ale także dla chrześcijan na całym świecie, do których dotrze ten film. Ofiarować swoje życie w służbie drugiemu człowiekowi jest wezwaniem dla każdego. I nie chodzi o Caritas czy pracę socjalną, chodzi o coś więcej: by przemieniać się w człowieka w pełni Chrystusowego,  człowieka, który nie stawia siebie na pierwszym miejscu, ale Chrystusa i jego dzieło ewangelizacyjne”  - powiedział abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że dokumentalny film o św. Maksymilianie „Rycerz” ma pomóc ludziom z innych kultur i języków nie tylko poznać męczennika, ale także przez pryzmat jego życie zrozumieć historię Polski.

Wystąpienie wygłosił także o. Carlos Alberto Trovarelli, generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

„Dziękuję Bogu za postać Ojca Maksymiliana, który jest darem dla Kościoła i zakonu. To dar, który wciąż musimy odkrywać. Jestem bardzo wdzięczny za tę inicjatywę, ponieważ jest ona okazją, by po raz kolejny zaproponować światu postać św. Maksymiliana” – powiedział.

Dodał, wyjątkowość tej postaci polega nie tylko ma dziełach, które tworzył św. Maksymilian i jego myśli mariologicznej. „Znamy jego zaangażowanie dla wiary, w życie Kościoła, misje. Kluczem do zrozumienia św. Maksymiliana jest to, że on miał osobistą relację z Maryją” – dodał.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej  S.A. – główny sponsor filmu podkreślił, że dokument ma walory poznawczo-historyczne.

„Film „Rycerz” pokazuje niezwykłą historię św. Maksymiliana Marii Kolbego w kontekście tragicznej historii Polski. Chcielibyśmy, żeby dzięki telewizji EWTN produkcję, w którą się zaangażowaliśmy, obejrzało ponad 50 mln osób na całym świecie. To jest bardzo ważne dla nas Polaków, by pokazywać postaci niezwykłe, święte na tle naszych narodowych dziejów. W wielu miejscach na świecie historia Polski nie jest znania, a często nawet zakłamywana” – powiedział Wojciech Dąbrowski.

Następnie nastąpiła emisja filmu „Rycerz”.  Wydarzenie zakończył poczęstunek w portyku bazyliki.

Uroczysta premiera filmu „Rycerz” w reżyserii Michała Szymanowicza odbyła się 13 października w Warszawie. Wyprodukowany przez Fundację Opoka dokument o św. Maksymilianie jest drugim po „Będziesz miłował” poświęconym bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu filmem z serii „Polska energia zmienia świat”. W niedługim czasie też trafi on do milionowej widowni telewizji EWTN.


Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

« 1 »

reklama

reklama

reklama