Obecne wydarzenia pokazują, że za bardzo ściszyliśmy głos w narracji zapraszającej do schedy po Janie Pawle II. Pozwoliliśmy na wzbudzenie nieufności i nienawiści do katolickiej wiary i Kościoła, zwłaszcza wśród najbardziej bezbronnego młodego pokolenia – piszą organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego.
Tegoroczny marsz wpisuje się w obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
„Święty Jan Paweł II był niekwestionowanym duchowym przewodnikiem kilku pokoleń Polaków, kształtował moralność i wyznaczał niełatwą, lecz pewną drogę do świętości – podkreślają organizatorzy. – Nieugięcie bronił życia, godności i dobra osoby ludzkiej oraz jej prawa do rozwoju, stanowiąc nienaruszalny fundament życia społeczności ludzkiej. Ukazywał piękno miłości małżeńskiej i powołania do rodzicielstwa. Dziś musimy zmierzyć się z próbami podważenia jego świętość i zasługi dla Kościoła i Ojczyzny”.
Marsz wyruszy o godz. 13.00 spod kościoła św. Anny i Placu Zamkowego. Uczestnicy wydarzenia przejdą ulicami Miodową, Bonifraterską, Andersa i przez pl. Wilsona dotrą do sanktuarium na Żoliborzu. Podczas Narodowego Marszu Papieskiego odczytywane będą fragmenty nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego 40. rocznica śmierci przypada właśnie 19 października.
Modlitewny przemarsz zakończy się około godz. 15.30. Z kolei o godz. 16.00 rozpocznie się Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Spodziewane są liczne delegacje i pielgrzymi z całej Polski.
„Obecne wydarzenia pokazują, że za bardzo ściszyliśmy głos w narracji zapraszającej do schedy po Janie Pawle II. Brakiem zdecydowanej reakcji na nabierające przyspieszenia ataki na Papieża, pozwoliliśmy na wzbudzenie nieufności i nienawiści do katolickiej wiary i Kościoła, zwłaszcza wśród najbardziej bezbronnego młodego pokolenia. Dlatego chcemy dać świadectwo naszej ufności wobec świętego Jana Pawła II” – tłumaczą inicjatorzy wydarzenia.
Dodają, że chcieliby przypomnieć bogate nauczanie polskiego papieża o wartości i świętości życia, „które dziś jest potrzebne nawet bardziej niż w latach jego pontyfikatu”.
„Profetyczne przesłanie papieża może dziś, pośród zamętu i pułapek współczesnego świata, prowadzić nas prostą drogą – piszą organizatorzy. – Przejdźmy więc razem w obronie dobrego imienia Papieża, dając czytelny sygnał, że zarówno jego postać, jak i pozostawione nam dziedzictwo, wciąż stanowią drogowskazy na ścieżce dorastania do pełni człowieczeństwa i prowadzą nas na drodze wiary”.
Źródło: marszpapieski.pl