Odnaleziono obraz, który w czasie wojny zginął z Wawelu. Znajdował się w Polsce

Obraz Kajetana Stefanowicza „Śmierć ułana”, który przed wybuchem II wojny światowej należał do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, odzyskali wielkopolscy policjanci. Zaginione podczas wojny dzieło wystawił na aukcji w internecie mieszkaniec Gniezna. Autor obrazu był kawalerzystą. Zginął w 1920 r.

Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji poinformował w piątek, że funkcjonariusze, którzy regularnie monitorują różnego rodzaju portale i grupy aukcyjne sprawdzając, czy nie są tam wystawiane do sprzedaży przedmioty zakazane przez prawo, trafili na ślad zaginionego dzieła na początku lipca. Okazało się, że obraz wystawił w sieci kolekcjoner staroci z Gniezna.

„Gnieźnianin powiedział policjantom, że w kwietniu tego roku skontaktował się z nim mężczyzna z Płocka, który chciał sprzedać różnego rodzaju medale i inne starocie. Mieszkaniec Gniezna pojechał do Płocka i kupił te przedmioty. Sprzedający próbował również zainteresować swojego kupca obrazem, ale ten nie był nim zainteresowany. Zgodził się jednak zrobić zdjęcia i wystawić je w internecie” – podał Święcichowski.

Policjanci pojechali do Płocka, do posiadacza zaginionego obrazu.

„Tłumaczył się, że obraz otrzymał jako podziękowanie od emerytowanego żołnierza Ludowego Wojska Polskiego, którym się opiekował. Policjanci zabezpieczyli eksponat i przekazali go kuratorce z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Po badaniach, muzeum potwierdziło autentyczność akwareli, która znowu wzbogaci zbiory muzeum” – podał Święcichowski.

Policja poinformowała, że odzyskana akwarela pochodzi z kolekcji Jerzego hr. Mycielskiego, historyka i kolekcjonera, ofiarodawcy zbiorów wawelskich. Autor, Kajetan Stefanowicz, był ułanem Legionów Polskich, który w roku 1920 zginął w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego grób znajduje się na Cemntarzu Orląt we Lwowie. (PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama