Franciszek podczas niedzielnej modlitwy „Regina Caeli” w Watykanie zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Papież, odnosząc się do ataku Iranu na Izrael, powiedział, że należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji: „Wzywam was, abyście nie podejmowali żadnych środków, które mogłyby uruchomić spiralę przemocy i wciągnąć Bliski Wschód w jeszcze większy konflikt wojenny”.
Izraelskie siły obronne ogłosiły, że w nocy z soboty 13 kwietnia na niedzielę 14 kwietnia w Izrael uderzyło ponad 300 irańskich rakiet i dronów, z czego 99 proc. zostało przechwyconych. Na chwilę obecną nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych i nie jest jeszcze nieokreślona liczba rannych.
Franciszek wezwał do pracy na rzecz rozwiązania dwupaństwowego w celu zagwarantowania pokojowego współistnienia na Bliskim Wschodzie. Papież przypomniał, że oba narody mają do tego prawo: „Nikt nie powinien zagrażać istnieniu drugiego. Zamiast tego wszystkie narody powinny stanąć po stronie pokoju i pomóc Izraelczykom i Palestyńczykom żyć w dwóch państwach, obok siebie, w poczuciu bezpieczeństwa. To jest ich głębokie i uzasadnione pragnienie i prawo. Dwa sąsiadujące ze sobą państwa”.
Papież ponowił również swój apel o zawieszenie broni w Strefie Gazy, pomoc humanitarną dla głodującej ludności, uwolnienie izraelskich zakładników i rozmowy pokojowe. „Wkrótce powinno dojść do zawieszenia broni w Strefie Gazy i należy obrać drogę negocjacji, negocjacji z determinacją! Należy pomóc ludziom, którzy pogrążyli się w katastrofie humanitarnej. Zakładnicy porwani kilka miesięcy temu muszą zostać natychmiast uwolnieni, tyle cierpienia...” – mówił papież i wezwał: „Módlmy się o pokój. Nigdy więcej wojny, nigdy więcej ataków, nigdy więcej przemocy. Niech zapanuje dialog i pokój!”.
Z kolei przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec biskup Georg Bätzing w specjalnym oświadczeniu określił atak Iranu jako „dramatyczną eskalację i tak już strasznej sytuacji na Bliskim Wschodzie” oraz jako „igranie z ogniem, które należy zdecydowanie potępić”.
„Należy zrobić wszystko, aby wydarzenia ostatnich kilku godzin nie doprowadziły Bliskiego Wschodu do regionalnej wojny o nieobliczalnych konsekwencjach. Byłaby to katastrofa dla tego regionu świata i dramatyczne zagrożenie dla światowego pokoju” – stwierdził bp Bätzing.
Zaapelował „do wszystkich odpowiedzialnych, także w ewentualnej odpowiedzi ze strony Izraela, o unikanie jakiejkolwiek dynamiki eskalacji, aby zapobiec dalszemu rozlewowi krwi i dać przestrzeń idei pokoju”. „Módlmy się również w tym czasie za wszystkie ofiary przemocy, które są już opłakiwane w obliczu terroru i wojny w Ziemi Świętej” – wezwał przewodniczący episkopatu Niemiec.
„Dzięki Bogu, że działający izraelski system obrony powietrznej oraz wsparcie USA i Wielkiej Brytanii zapewniły, o ile nam wiadomo, że tylko jedna osoba została ranna i uniknięto poważnych zniszczeń materialnych” – stwierdził bp Bätzing.
W całym kraju w niedzielę zawyły syreny, a około godziny 1.45 (czasu lokalnego) alarm ogłoszono również w Jerozolimie. Według doniesień, na jerozolimskim niebie można było zobaczyć smugi światła i usłyszeć głośne eksplozje z systemu przechwytującego Żelazna Kopuła. Jedyne jak dotąd doniesienia o ofiarach pochodzą z południowego izraelskiego miasta Arad, gdzie dziesięcioletnie dziecko Beduinów zostało ranne od odłamków. Baza wojskowa na południu kraju również została zaatakowana.
We wczesnych godzinach porannych premier Izraela Benjamin Netanjahu po dwugodzinnym spotkaniu z ministrem obrony Yoavem Gallantem i ministrem gabinetu wojennego Bennym Gantzem w celu wstępnej oceny ataków Teheranu na Izrael wysłał wiadomość za pośrednictwem platformy X: „Odparliśmy ich: razem zwyciężymy”. Jak dotychczas nie podjęto jeszcze żadnej decyzji w sprawie izraelskiej odpowiedzi na atak Iranu.
Izraelskie wojsko zaostrzyło środki dotyczące sytuacji nadzwyczajnych już od godziny 23:00 w sobotę. Wszystkie zajęcia edukacyjne, a także wszelkie duże zgromadzenia ludzi zostały zakazane do poniedziałku wieczorem.
Po izraelskim ataku na budynek konsularny obok ambasady Iranu w Damaszku w dniu 1 kwietnia, Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, zapowiedział odwet. W ataku zginął wysoki rangą oficer Strażników Rewolucji Islamskiej, Mohammed Reza Zahedi, jego zastępca i inni wojskowi. W połowie tygodnia Izrael wzmocnił obronę powietrzną i powołał kolejną grupę rezerwistów.
Prezydent USA Joe Biden mówił niedawno o zbliżającym się ataku Iranu bezpośrednio na Izrael i obiecał temu krajowi pełne wsparcie. Ostrzegł również Iran przed eskalacją konfliktu w regionie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na platformie X: „Zdecydowanie potępiam rażący i nieuzasadniony atak na Izrael. Wzywam Iran i jego sojuszników do natychmiastowego zaprzestania ataków”. Natomiast wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa Josep Borrell powiedział o „bezprecedensowej eskalacji”, a przewodniczący Rady UE Charles Michel wyraził podobne odczucia. UE będzie nadal uważnie monitorować sytuację wraz ze swoimi sojusznikami.
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził, że widzi ryzyko katastrofalnej eskalacji sytuacji na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael. „Jestem głęboko zaniepokojony bardzo realnym ryzykiem niszczycielskiej eskalacji w całym regionie. Wzywam wszystkie strony do zachowania jak największej powściągliwości, aby uniknąć działań, które mogłyby doprowadzić do poważnych konfrontacji militarnych na wielu frontach na Bliskim Wschodzie” – powiedział Guterres w Nowym Jorku w sobotę (czasu lokalnego). Potępił atak Iranu „w najostrzejszych słowach” i wezwał do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych.
Obecny przewodniczący grupy G7 zwołał na niedzielne popołudnie nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów siedmiu najpotężniejszych zachodnich krajów uprzemysłowionych (G7) w sprawie irańskiego ataku na Izrael. Państwa G7 obejmują Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Japonię, Kanadę i USA. Unia Europejska ma status obserwatora i dlatego jest również reprezentowana na spotkaniach. Rada Bezpieczeństwa ONZ również planuje specjalne posiedzenie.