Relikwie zostały przekazane one przez rodzinę kapelana „Solidarności” na początku Mszy św., której w sejmowej kaplicy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. „Nie chcemy wracać do zagrożeń z czasów stanu wojennego, ale teraz człowiek też jest zagrożony, przede wszystkim przez wielki redukcjonizm, próbę odcięcia go od transcendencji” – mówił w homilii metropolita warszawski.
W Eucharystii obok rodziny ks. Popiełuszki uczestniczyli m.in. posłowie i senatorowie z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i szefem Kancelarii Sejmu Jackiem Cichockim a także członkowie wspólnoty „Palnik”, która modli się za parlamentarzystów. W homilii kard. Nycz mówił o tym, jak ważne jest byśmy uczyli się od ks. Popiełuszki głosić Ewangelię miłości, bronić godności człowieka i zwyciężać zło dobrem.
Na początku Mszy św. rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki przekazała do kaplicy Sejmowej relikwie krwi męczennika. Umieszczone zostały one w relikwiarzu ufundowanym przez posłów i senatorów. Relikwiarz, poświęcony przez kard. Nycza, umieszczony został w prezbiterium kaplicy, obok innych relikwii oraz wizerunku Matki Bożej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów.
„Ks. Jerzy żył najważniejszymi wartościami, które wypływają z Ewangelii, dzielił się tymi wartościami, mówił o tym w swoim życiu codziennym. Dzisiaj, kiedy wprowadzamy jego relikwie do Kaplicy Sejmowej, chcemy prosić o zgodę, o pokój, o jedność i oto, byśmy mogli z czystym sercem każdego dnia przeżywać swoje życie” – powiedział ks. dr Andrzej Sikorski, Krajowy Duszpasterz Parlamentarzystów RP .
W homilii kard. Nycz podziękował przypomniał, że w modlitwie do ks. Jerzego mówi się o trzech rzeczach: abyśmy się od niego uczyli głosić Ewangelię miłości, żebyśmy uczyli się stawać w obronie godności człowieka we wszystkich jej wymiarach i żebyśmy uczyli się zwyciężać zło dobrem.
„Wszelki inny sposób zwyciężania zła (...) zawsze kończy się spiralą zła” – ostrzegł kard. Nycz. Dodał, że choć nie chcemy wracać do zagrożeń z czasów stanu wojennego, to i teraz człowiek jest zagrożony.
„Przede wszystkim przez wielki redukcjonizm, próbę odcięcia go od transcendencji, od Stwórcy” – powiedział.
Tłumaczył też znaczenie przyjęcia relikwii.
„To znaczy, że przyjmujecie znak obecności świętego. Czcimy relikwie, żeby Bóg był uwielbiony w swoich świętych” – wyjaśniał metropolita warszawski.
Nawiązał też do czytania mówiącego o tym, że podzielone królestwo upadnie. Zaznaczył, że Chrystus miał na myśli królestwo z innego świata, ale Jego słowa można rozumieć dosłownie.
„Chrystus ostrzega, że jeśli królestwo budowane tu na ziemi będzie podzielone, to upadnie. To można odnieść do wszystkiego – do tego, co przeżywamy w rodzinie, w małej wspólnocie, w dużej wspólnocie” – mówił.
Na zakończenie Eucharystii ks. Sikorski podziękował zebranym i zapowiedział spotkanie dla posłów i senatorów, które odbędzie się 7 listopada w kaplicy sejmowej z udziałem świadków życia ks. Popiełuszki. Spotkanie będzie poświęcone rozważaniom nt. nauczania społecznego kapelana „Solidarności”.
W sobotę odbędą się główne obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Najpierw ulicami Warszawy z Placu Zamkowego do kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przejdzie II Narodowy Marsz Papieski. Następnie w świątyni kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, będzie przewodniczyć uroczystej Mszy świętej.
Uchwały ws. uczczenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki przyjęte zostały przez aklamację zarówno w Senacie jak i w Sejmie RP.
Źródła: KAI, archwwa.pl
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.