Posłowie z Zespołu na rzecz Życia i Rodziny stają w obronie nienarodzonych dzieci oraz lekarzy, odmawiających aborcji

Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny wzywa władze publiczne „do zaprzestania działań, które w sposób bezpośredni naruszają prawo do życia nienarodzonych dzieci oraz prawa do odmowy wykonania zabiegu aborcji z powołaniem się na klauzulę sumienia”. To reakcja na aborcyjne wytyczne, wydane przez ministerstwo zdrowia.

Powołując się na „fundamentalne zasady konstytucyjne Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności art. 38 Konstytucji RP, który gwarantuje każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” Parlamentarny Zespołu na rzecz Życia i Rodziny „z głębokim niepokojem odnosi się do działań Rządu RP naruszających konstytucyjnie chronione prawo do życia”.

Posłowie przypominają, że obowiązek ochrony życia w jego prenatalnej fazie potwierdzają liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydawane na przestrzeni ostatnich dekad.

Tymczasem wydane wytyczne „rozszerzają interpretację przepisów dotyczących przerywania ciąży, w szczególności w odniesieniu do zagrożenia życia i zdrowia kobiety ciężarnej, co w sposób bezpośredni narusza zasadę ochrony życia dziecka”. Wprowadzone kryteria w opinii posłów są niejasne i mogą być nadużywane.

„Minister Zdrowia, w wydanych wytycznych, dopuszcza interpretację, zgodnie z którą «zagrożenie dla zdrowia» nie musi być bezpośrednie ani nagłe, co rozszerza możliwość przerywania ciąży nawet w sytuacjach, które nie stanowią rzeczywistego zagrożenia życia matki, do dziewiątego miesiąca życia dziecka” – czytamy w stanowisku zespołu.

Tak szeroka interpretacja pojęcia „zagrożenia zdrowia” może w praktyce prowadzić do „nielegalnej akceptacji aborcji na życzenie”.

Posłowie podkreślają także, że „w wyroku z 1997 r. Trybunał Konstytucyjny wprost uznał dokonywanie aborcji ze względu zły stan psychiczny matki wywołany ciążą jako niezgodny z przepisami konstytucyjnymi”.

„Wytyczne w sposób rażący ograniczają możliwość korzystania z klauzuli sumienia, co narusza konstytucyjnie chronione prawa wolności sumienia i wyznania. Zespół zwraca uwagę, że narzucanie personelowi szpitali obowiązku wykonywania aborcji w sytuacji, gdy ich przekonania moralne stoją w sprzeczności z takimi działaniami, narusza fundamentalne prawa jednostki” – czytamy dalej w dokumencie parlamentarnego gremium.

„Tego typu regulacje nie tylko godzą w wolność sumienia, ale również stawiają lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w sytuacji prawnej niepewności. Władze RP używają przy tym bezprawnego przymusu, grożąc odpowiedzialnością karną za odmowę wykonania aborcji” – dodają posłowie.

Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny przywołuje tu zarówno decyzje Trybunału Konstytucyjnego, jak i inne akty prawne – w tym rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 2010 roku. Wskazano tam, iż „żadna osoba, szpital lub instytucja nie mogą zostać prawnie przymuszone, pociągnięte do odpowiedzialności prawnej ani dyskryminowane z powodu odmowy przeprowadzenia, udzielenia asystowania lub podporządkowania się wykonaniu aborcji, spowodowania poronienia, przeprowadzenia eutanazji lub innego czynu, który mógłby spowodować śmierć zarodka ludzkiego lub embrionu z jakiegokolwiek powodu”.

Członkowie zespołu zauważają ponadto, że wytyczne ministra zdrowia nie mają podstawy prawnej i wzywają władze publiczne „do zaprzestania działań, które w sposób bezpośredni naruszają prawo do życia nienarodzonych dzieci oraz prawa do odmowy wykonania zabiegu aborcji z powołaniem się na klauzulę sumienia”.

„Wzywamy do przestrzegania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślają posłowie.

Źródło: sejm.gov.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama