„Był człowiekiem prawdy, miłości i wiary”. Ruszają przygotowania do 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego

Przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki 28 lutego – w rocznicę pierwszej Mszy św. w intencji Ojczyzny – ruszy 37-tygodniowa modlitwa o przemianę serca. W Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano program obchodów przypadającej w tym roku 40. rocznicy śmierci męczennika.

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się konferencja prasowa w związku z planowaną na 19 października 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Omówiono na niej szereg wydarzeń, towarzyszących upamiętnieniu męczennika. W konferencji prasowej wzięli udział: kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, ks. dr Marcin Brzeziński – kustosz sanktuarium bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Paweł Kęska – przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, Marek Popiełuszko – bratanek ks. Jerzego Popiełuszki, prezes fundacji „Dobro”.

Kard. Nycz podkreślił, że ważne jest w kontekście 40. Rocznicy obchodów właściwe akcentowanie podstawowych wymiarów życia kapłana, tak, by widać było aktualność tej postaci.

„Jako człowiek, jako ksiądz posłany do duszpasterstwa pielęgniarek i robotników, potrafił pokazywać piękno wiary katolickiej i wynikający z tej wiary system wartości i norm moralnych. Potrafił przekazać, że jest to propozycja, którą Kościół a przez Kościół Chrystus daje człowiekowi i światu, z tym ważnym zastrzeżeniem: „jeśli chcesz” – mówił kard. Nycz

W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele instytucji organizujących wydarzenia rocznicowe, m.in. NSZZ Solidarność, Instytut Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego, Muzeum Historii Polski.

Centrum duchowych wydarzeń związanych 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, będzie sanktuarium błogosławionego męczennika na warszawskim Żoliborzu. Tam, przy grobie kapelana solidarności, 28 lutego – w rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. w intencji Ojczyzny – zostanie zainaugurowana 37-tygodniowa modlitwa w intencji osobistej i społecznej, duchowej przemiany.  

„Trzeba zacząć od przemiany własnych serc. Dlatego zapraszamy do wysiłku duchowego, czyli modlitwy za przyczyną błogosławionego księdza Jerzego o zmianę serca, żeby w naszych serc usunąć zło, złe emocje, złe słowa, złe myśli. Żeby stać się człowiekiem prawdy Ewangelicznej” – zachęca ks. Marcin Brzeziński, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.

Od tego dnia codziennie przez 37 tygodni o godz. 21 przy grobie męczennika będzie odmawiana modlitwa o „wolność od lęku i nienawiści”. Modlitwie towarzyszyć będą fragmenty nauczania ks. Jerzego z pytaniami do osobistej refleksji. Modlitwa zakończy się w listopadzie, w rocznicę pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki.

Kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Marcin Brzeziński, zwrócił uwagę, że to, co można powiedzieć dziś powiedzieć – szczególnie młodemu człowiekowi – o ks. Jerzym, to że był to „człowiek prawdy, miłości i wiary”.

„Ks. Jerzy bronił godności człowieka, prześladowanego, pogardzanego i był rzecznikiem tych, którzy nie wtedy nie mogli mówić. Dzisiaj do nas chcę powiedzieć to samo: jeżeli doświadczamy lęków niepokojów, szukamy oparcia, trzeba powrócić do Boga” – powiedział podczas konferencji prasowej kustosz.

Zaznaczył, że najważniejszym przygotowaniem do obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego są przygotowania duchowe.

„Zapraszamy do postu od złych słów, obgadywania, kłamania. Zachęcamy także do rozważania fragmentów wypowiedzi homilii księdza Jerzego Popiełuszki na każdy tydzień. Przygotowane rozważania pomogą przejść przez ostatnie tygodnie życia ks. Jerzego. Zmarł w wieku 37 lat, stąd 37 tygodni– powiedział kustosz i zaprosił, by w tym czasie podjąć osobistą refleksją nad życiem.

Kustosz przypomniał, że rozpoczęte 28 lutego 1982 r. Msze św. za Ojczyznę do dziś mają swoją kontynuację. W żoliborskim sanktuarium odprawiane są w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 18.

W 2024 r. przypada 40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W związku z rocznicą przy sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki zawiązał się Społeczny Komitet Upamiętnienia, w skład którego weszli członkowie rodziny ks. Jerzego, historycy, prawnicy, pracownicy kultury, artyści, członkowie NSZZ Solidarność, przedstawiciele edukacji i młodzieży.

Komitet, zaprosił do współpracy liczne instytucje naukowe, kulturalne, edukacyjne i samorządowe, które w roku rocznicy podejmują merytoryczne działania na rzecz upamiętnienia kapłana.

„Wkładamy wszystkie siły w to, żeby osoba ks. Jerzego Popiełuszki w roku rocznicy była obecna w naszej zbiorowej świadomości. Ze słów jego homilii, ale i dramatycznej śmierci płynie szczególnie dziś aktualne wołanie o prawdę, wolność wewnętrzną, ludzką godność i pojednanie” – zaznaczył Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Wydarzenia kulturalne, edukacyjne i modlitewne będą prezentowane na uruchomionej z okazji 40. Rocznicy śmierci stronie 40rocznica.popieluszko.net.pl.

O fundacji „Dobro” im. ks. Popiełuszki powiedział jej prezes, Marek Popiełuszko, bratanek Księdza. Przypomniał, że powstała ona w 2015 r., by zaopiekować się m.in. miejscem narodzin ks. Jerzego. Poinformował też o działaniach podejmowanych przez Fundację w roku rocznicowym, m.in. o uroczystościach 7 i 8 września w Okopach i Suchowoli w związku z rocznicą narodzin ks. Popiełuszki.

O działaniach podejmowanych przez różne instytucje, które włączyły się w obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego mówili też ich przedstawiciele - Adam Lewandowski z IPN, dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, czy Grzegorz Szczecina z Polskiego Radia.

Głos zabrała też 18-letnia Emilia Partyka, reprezentująca Młodzież Księdza Jerzego, grupę powstałą wokół Muzeum i Sanktuarium. Emilia Partyka angażuje się w projekt, który ma przybliżyć ks. Jerzego młodym – będą to warsztaty mu poświęcone, prowadzone w różnych szkołach na terenie całej Polski.

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama