„Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec zagłady”. Premiera filmu Opoki 30 września!

Ks. Marceli Godlewski, m. Matylda Getter i bł. Rodzina Ulmów. Premiera filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów odbędzie się 30 września w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie. To trzeci dokument wyprodukowany przez Fundację Opoka. Wstęp wolny!

Premiera dokumentalnego filmu „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec Zagłady” odbędzie się 30 września o godz. 13 w sali kinowej w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Wstęp wolny! Zgłoszenia na adres: biuro@opoka.org.pl. Równolegle film będzie miał swoją premierę w internecie na kanale YouTube Opoki.

Oparty głównie na zdjęciach i dokumentach archiwalnych dokument ukazuje heroiczne postawy Polaków ratujących Żydów. „Chcemy pokazać różne postawy Polaków wobec eksterminacji Żydów w czasie niemieckiej okupacji, skupiając się na tych, którzy tę pomoc nieśli m.in. bł. Rodzinie Ulmów, m. Matyldzie Getter czy ks. Marcelim Godlewskim” – mówi w rozmowie z Opoką reżyser Michał Szymanowicz.

„W debacie publicznej pojawiają się często głosy, że Polacy za mało ratowali Żydów, choć i tak ratowali ich najwięcej, wymagało to nieprawdopodobnej odwagi. Historia pokazuje, że w ekstremalnych sytuacjach mało ludzi staje po właściwej stronie, nawet jedna osoba to bardzo dużo” – dodaje.

Uwięzieni w gettach, odcięci od zewnętrznego świata, Żydzi nie mieli szans na ucieczkę, przetrwanie bez pomocy Polaków. Z pomoc Żydom groziła śmierć, zarówno pomagającemu, jak i jego rodzinie, a jednak tysiące zdecydowały się tej pomocy udzielić.

Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec Zagłady [ZWIASTUN]
Portal Opoka

 

Mimo to Polacy stanowią największą grupę odznaczonych medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

„Ks. Marceli Godlewski, s. Matydla Getter, Rodzina Ulmów – te postacie symbolizują różne postay społeczeństwa, które angażowało się w pomoc Żydom. Ich działania stanowiły część szerszego zjawiska, które miało miejsce w okupowanej Polsce, pokazując, że nawet w najbardziej nieludzkich warunkach można pozostać człowiekiem i stawiać czoła złu z odwagą i współczuciem, nierzadko płacąc za to najwyższą cenę” – pada w filmie.

Tytuł „Ratuję człowieka” nawiązuje do słów m. Matyldy Getter, przełożonej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która ocaliła wraz z siostrami kilkaset żydowskich dzieci z getta w Warszawie oraz z innych miejsc w okupowanej przez Niemców Polsce. Ratując Żydów, powtarzała, że w ten sposób „ratuje człowieka”. Podczas II wojny światowej siostra Matylda Getter zobowiązała się przyjąć każde dziecko wyprowadzone z warszawskiego getta. „Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić” ‒ mówiła siostra Matylda. Za swoją działalność Matka Matylda Getter została odznaczona przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Film – podobniej jak poprzednie produkcje Fundacji Opoka – adresowany jest do zagranicznej widowni. Dzięki współpracy z telewizją EWTN dotrze do widzów na całym świecie.

„Powinniśmy ciągle opowiadać polską historię. Wojna miała różne oblicza, czynienie dobra wymagało wiele wysiłku i odwagi, dużo łatwiej jest czynić zło, dlatego tym bardziej powinniśmy przypominać bohaterskie postawy. Polska historia jest mało znana i często wypaczana. Za pomocą postaci takich jak m. Matylda Getter, ks. Marceli Godlewski, czy bł. rodzina Ulmów chcemy opowiedzieć szerzej o zjawisku ratowania Żydów i postawie ludzi Kościoła” – dodaje reżyser.

„Ratuję człowieka” to trzecia filmowa  produkcja Fundacji Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”, którego ideą jest promowanie historii Polski przez pryzmat polskich świętych. Film będzie miał premierę na jesieni i będzie skierowany do zagranicznych odbiorców. W dystrybucję filmu – podobnie jak w poprzednich produkcjach – zaangażuje się telewizja EWTN.

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama