Ponad 136 tysięcy pasażerów obsłużyło w lipcu lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce. To o 12 procent więcej niż w rekordowym sierpniu ubiegłego roku – poinformował port lotniczy.
Lotnisko zyskało znaczenie strategiczne po inwazji Rosji na Ukrainę, ponieważ służy do przewożenia sprzętu na wschód. Jednak wzrost, którym chwali się obiekt dotyczy lotnictwa cywilnego.
„Bardzo nas cieszy blisko 37-procentowa dynamika ruchu czarterowego, która jest efektem sukcesywnie rozwijanej oferty oraz współpracy z wiodącymi touroperatorami” – powiedział cytowany w komunikacie Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka im. Rodziny Ulmów.
Ze statystyk wynika, że dużym zainteresowaniem cieszą się połączenia oferowane przez przewoźników regularnych, w tym do Zadaru, Alicante, czy Rzymu.
„Miłośników podróży do Włoch powinna ucieszyć wiadomość, że już od września będzie można polecieć do «stolicy mody, sportu i biznesu», jaką jest Mediolan” – dodał prezes portu lotniczego.
Najpopularniejszym kierunkiem czarterowym była turecka Antalya – łącznie wykonano 67 operacji startów i przewieziono prawie 25 tys. pasażerów.
W ofercie czarterowej z Rzeszowa jest 15 kierunków do ośmiu krajów – Turcji, Grecji, Egiptu, Bułgarii, Albanii, Hiszpanii, Tunezji i Czarnogóry. Połączenia te stanowią w sezonie wakacyjnym 45 procent udziału w całym ruchu lotniskowym.
Najchętniej wybieranymi miastami w lotach regularnych były: Warszawa, Londyn oraz Monachium.
„Znakomity wynik lotniska to efekt dobrej, systematycznie zwiększającej się oferty połączeń, ale również rezultat przemyślanych inwestycji oraz intensywnych, podejmowanych od wielu lat, działań samorządu województwa, dzięki którym nasze lotnisko jest nowoczesnym, sprawnie funkcjonującym portem, mogącym obsługiwać ruch pasażerki, jak i cargo” – podkreślił z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
W rekordowym 2023 roku w Jasionce pojawiło się 562 tys. pasażerów. Tymczasem w 2024 r. na lotnisku, które oferuje 29 kierunków do 15 krajów, odprawiono już ponad 625 tys. osób. W marcu br. portowi nadano imię Rodziny Ulmów. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.