Relikwie bł. Ulmów będą peregrynowały po polonijnych parafiach m.in.: Anglii, Francji i Niemiec

„Kraje takie jak Anglia i Walia, Francja, Niemcy czy Węgry otrzymają relikwie bł. Rodziny Umów z Markowej, które będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych” – zapowiedział bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W piątek, 9 lutego, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się spotkanie członków i konsultorów Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Jak podkreślił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w niemieckich parafiach polonijnych peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów będzie polegała na tygodniowych spotkaniach różnych wspólnot modlitewnych, podczas których jeden dzień będzie specjalnie dedykowany dla osób spoza Polonii. „Chodzi o to, aby pozostali mogli poznać historię Rodziny Ulmów i pomodlić się wspólnie za ich wstawiennictwem” – powiedział bp Turzyński.

„Będzie to czas na integrację, ale przede wszystkim na pokazanie pięknej Rodziny, która ofiarnie potraktowała swoją wiarę i służyła Żydom, ocalając ich, płacąc za to najwyższą cenę, swoje życie” – nadmienił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Podczas obrad Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podsumowano m.in. ubiegłoroczny udział młodzieży polonijnej w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie oraz Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku. „Grupa polsko-polonijna na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie liczyła 600 osób, a Światowy Kongres Rodzin Polonijnym w Gdańsku zgromadził 500 osób z 28 krajów, ponadto około 300 osób uczestniczyło w nim online” – powiedział bp Turzyński.

Wśród problemów, które zostały poruszone w trakcie obrad, znalazła się kwestia formacji kapłańskiej wśród duchownych posługujących dla Polonii. „Ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, poinformował dziś, że udało się już zorganizować grupy dzielenia i grupy formacji wśród księży, którzy razem spotykają się na modlitwie. Jest bardzo cenne, żeby umacniać siebie i inspirować się nawzajem w swojej misji” – powiedział bp Turzyński. „Te spotkania mają wymiar synodalny, ponieważ księża polonijni angażują się także we wszelkie działania parafialne oraz integrują świeckie wspólnoty” – dodał.

Zespół KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podjął również temat przygotowań do obchodów Roku Świętego 2025 oraz przypadającej w następnym roku 80. rocznicy wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego w Dachau. Bp Piotr Turzyński zapowiedział, że główne obchody rocznicy wyzwolenia KZ Dachau będą organizowane przez Konferencję Episkopatu Niemiec i Archidiecezję Monachium i Fryzyngi.

BP KEP

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama