Ewangelia życia kontra śmiercionośne ideologie. Ukazały się dwie książki kard. Müllera. Dziś prezentacja

Na polskim rynku wydawniczym ukazały się dwie nowe książki kard. Gerharda L. Müllera. Publikacja Wydawnictwa Esprit pt. „Na drodze ku Chrystusowi” została napisana wspólnie z ks. Leszkiem Slipkiem. Z kolei nakładem Wydawnictwa Biblos ukazała się książka „Katolicki, czyli jaki?”.

Katolicy zagubieni w chaosie współczesności poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Pragną wsparcia i mądrości swoich duchowych pasterzy, by nie tylko przetrwać w wierze, lecz także żyć jej duchem w codzienności. Z tej wielkiej potrzeby zrodziła się książka kard. Gerharda Müllera, wybitnego teologa i byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz ks. Leszka Slipka „Na drodze ku Chrystusowi”. Kardynał w dialogu z kapłanem daje odpowiedzi na kluczowe pytania współczesnych katolików. Nie są to abstrakcyjne kwestie teologiczne, lecz ważne dla zwykłych ludzi i duchownych konkretne zagadnienia, które rzucają światło na przyszłość Kościoła.

W książce stawia diagnozę współczesnego chrześcijaństwa. Niemiecki purpurat zauważa, że w wyniku sekularyzacji wiele osób uważa, że można żyć, jak gdyby Bóg nie istniał – etsi Deus non daretur.

„Zamiast Boga czcili fałszywych bożków pieniądza, władzy i pożądania. Spotkało ich jednak gorzkie rozczarowanie. Wszystkie ateistyczne ideologie naszych czasów, wraz z ich samozwańczymi przywódcami, tylko pogrążyły świat w jeszcze większym nieszczęściu” – pisze.

Niemiecki i włoski faszyzm, sowiecki i chiński komunizm oraz kapitalistyczny konsumpcjonizm „zmieniły świat w pustynię nihilizmu” – podkreśla duchowny.

„Dziś supermocarstwa prowadzą bezwzględną geopolitykę kosztem życia i godności dzieci oraz dorosłych. Chodzi tylko o kumulowanie władzy w rękach potentatów bez sumienia, którzy ryzykują szczęście milionów istnień ludzkich. W przeciwieństwie do tego Bóg, nasz Stwórca i Odkupiciel, demonstruje swoją moc właśnie przez to, że nie poświęca innych dla swoich interesów, jak władcy tego świata, ale przez to, że dał samego siebie z miłości w swoim Synu, który przyjął nasze śmiertelne ciało” – pisze.

Jako antidotum proponuje częste rozważanie prawdy: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16).

„W przeciwieństwie do wszystkich śmiercionośnych ideologii, które uwiodły ludzi swoją propagandą, chrześcijaństwo jest religią miłości, prawdy i życia. Wiara chrześcijańska jest osobistą relacją z Trójjedynym Bogiem w społeczności Jego Kościoła. Ideologia natomiast jest próbą zawładnięcia światem za pomocą ograniczonego, zaciemnionego przez grzech, stworzonego rozumu i racjonalistycznego uchwycenia tajemnicy Boga, „który zamieszkuje światłość niedostępną” (1 Tm 6, 16)” – pisze.

Przypomina, że przez chrzest jesteśmy synami Bożymi w Chrystusie i przyjaciółmi Boga w Duchu Świętym. „Nie pozwólmy zatem, aby nasza relacja z Bogiem, naszym Ojcem, zamieniła się w mechaniczną tradycję, zewnętrzny zwyczaj lub bezmyślne przyzwyczajenie. […] Jako ludzie wiary, zjednoczeni z Jezusem w osobistej przyjaźni, nie zachowujemy się jak strażnicy w muzeum minionego świata. Poruszamy się w obecności Boga, przed którym musimy odpowiedzieć za swoje życie w myślach, słowach i czynach” – pisze.

Z kolei w publikacji „Katolicki, czyli jaki?” kard. Gerhard Müller na nowo odkrywa przed nami, co znaczy być katolikiem. Zebrane w tym tomie eseje byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary bardzo jasno pokazują, jak nie zatracić swojej tożsamości w czasach naznaczonych kryzysem wiary, skłaniającym do snucia wydumanych interpretacji Bożego objawienia i rozpuszczania soli Ewangelii w zawiesinie tak zwanych nowych kontekstów współczesności.

Wokół tych dwóch pozycji 27 maja o godz. 10 w Warszawie odbędzie się spotkanie z kard. Gerhardem Müllerem. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama