Wiosna blisko. Wawrzynek wilczełyko kwitnie już w Beskidach. W Tatrach pojawiły się krokusy

W tym roku stało się dość wcześnie, ale zdarzyło się kiedyś, że i w styczniu w moim ogródku zakwitła stokrotka – mówi PAP Maciej Mażul, przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Warzynek zakwitł w Zawoi, powyżej budynku dyrekcji parku.

„To oznaka wiosny – potwierdza Maciej Mażul. – W tym roku stało się dość wcześnie, ale zdarzyło się kiedyś, że i w styczniu w moim ogródku zakwitła stokrotka. Gdy patrzymy na to, co dzieje się w przyrodzie, to trzeba się liczyć z tym, że wiosna zawita wcześniej niż zwykle. Pytanie tylko, czy spadnie jeszcze śnieg, co zawsze może się jeszcze wydarzyć, i jakie poczyni spustoszenie w budzącej się przyrodzie” – powiedział przyrodnik. Wawrzynek wilczełyko kwitnie, gdy na jego pędach nie ma jeszcze liści, zwykle od marca do kwietnia, ale zdarza się to również w lutym.

W niższych partiach gór jest wiosennie. Warunki w wyższych rejonach Babiej Góry są zimowe. Od wysokości 1150 m npm leży pokrywa śniegu jest stała. Na Markowych Szczawinach leży go około 80 cm, a w partiach szczytowych Babiej Góry około 140 cm.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

Nie tylko w Beskidach widać oznaki wiosny. W wielu miejscach kraju pierwszego oblotu dokonały już tydzień temu pszczoły. Jeszcze wcześniej w Tatrach zauważono pierwsze kwitnące krokusy i rosnące lepiężniki. Z kolei w Biebrzańskim Parku Narodowym, największym polskim parku, nie pojawiły się jeszcze ptaki, które odleciały zimą. Zwykle powroty zaczynają się w marcu.

Źródła: PAP, rmf.fm

« 1 »

reklama

reklama

reklama