Może w ciemnym, nocnym podwórku, rozświetlonym przez żarówki mieszkań i klatki schodowej? A może na tle wczesnowiosennych polskich roztopów? Jak powinno się namalować dziś Nawiedzenie św. Elżbiety? Teologia Polityczna zaprasza na wernisaż obrazów w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”.
Wernisaż współczesnych obrazów sakralnych odbędzie się 14 listopada (czwartek) o godz. 19:00 w katedrze warszawsko-praska. Mszę św. towarzyszącą otwarciu wystawy odprawią biskupi diecezji warszawsko-praskiej, bp Romuald Kamiński i bp. Jacek Grzybowski. W sobotę (16 listopada) organizatorzy zapraszają na konferencje o sztuce sakralnej.
Wernisaż jest częścią przedsięwzięcia Teologii Politycznej, Fundacji Świętego Mikołaja oraz Instytutu Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. pt. „Namalować katolicyzm od nowa”. W 2022 r. podczas pierwszej edycji proszono malarzy o namalowanie współczesnej wersji wizerunku Jezusa Miłosiernego. Rok później artyści zmierzyli się z tematem Zwiastowania. W tym roku tematem jest Nawiedzenie.
„Jak może wyglądać Nawiedzenie św. Elżbiety we współczesnej odsłonie malarskiej? Może w ciemnym, nocnym podwórku, rozświetlonym przez żarówki mieszkań i klatki schodowej? A może na tle wczesnowiosennych polskich roztopów?” – zastanawiają się inicjatorzy wydarzenia.
Na wystawie zobaczymy 20 obrazów autorstwa prof. Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, prof. ASP we Wrocławiu Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, dr. Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, prof. Grzegorza Wnęka oraz Ewy Czwartos.
Organizatorzy zapraszają do rozmów o sztuce sakralnej i o tajemnicy Nawiedzenia. „Trzy lata po rozpoczęciu projektu mamy mnóstwo przemyśleń, którymi chcemy się podzielić! – piszą. – Czym w istocie jest sztuka sakralna? Jaka jest kondycja sztuki sakralnej w Polsce? Jaki jest stosunek współczesnych artystów do tej dziedziny? Jakie cechy powinny odznaczać współczesną sztukę sakralną?”
Gotów do dyskusji będzie kurator wystawy Dariusz Karłowicz, artyści oraz pozostałe osoby zaangażowane w przedsięwzięcie.
Projekt „Namalować katolicyzm od nowa” gromadzi artystów i intelektualistów przekonanych o potrzebie odrodzenia sztuki sakralnej w Polsce w duchu tradycji malarstwa zachodniego. W ramach projektu co roku powstają obrazy sakralne zamawiane u 10 znakomitych malarzy. Obrazy pokazywane są w Rzymie oraz w różnych miastach Polski. Przed przystąpieniem do pracy twórcy biorą udział w kilkudniowych warsztatach prowadzonych przez teologów i historyków sztuki ks. prof. Waldemar o. prof. Bogusław Kochaniewicz, o. prof. Jarosław Kupczak. Częścią akcji są też wykłady, seminaria, konferencje oraz wydana seria książek.
Wystawa będzie czynna do 12 stycznia 2025 r.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.