„Namalować katolicyzm od nowa”: Wernisaż wystawy „Zwiastowania” w Rzymie

Dzisiejszy wernisaż wystawy dwudziestu współczesnych obrazów „Zwiastowania”, powstałych w ramach drugiej edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa” odbędzie się o godz. 18:30 w Muzeach San Salvatore in Lauro w Rzymie.

Mieszkańcy Wiecznego Miasta oraz pielgrzymi i turyści odwiedzający wiosną Rzym będą mogli oglądać wystawę obrazów „Zwiastowania” dziesięciu wybitnych polskich malarzy współczesnych od 20 marca do 13 kwietnia br. (oprócz poniedziałków i niedziel) w godzinach 10.00-13.00 i 16.00-19.00.

Podobnie jak w Warszawie, zostaną zaprezentowane obrazy Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło. Każdy z twórców namalował dwa obrazy – duży dla przestrzeni sakralnej a mniejszy na potrzeby modlitwy domowej.

Od połowy listopada do końca stycznia 2023 wystawa obrazów była prezentowana w Warszawie, w podziemiach katedry św. Floriana na Pradze. W Rzymie, podobnie jak to było w Warszawie, kuratorem wystawy będzie dr Dariusz Karłowicz, pomysłodawca przedsięwzięcia oraz prezes Fundacji Świętego Mikołaja.

„Dla chrześcijaństwa kultura nie jest luksusem, ale powietrzem, którym oddycha. Dobra Nowina nieprzetłumaczona na język kultury XXI wieku coraz częściej staje się niema lub niezrozumiała. To poważny problem – ale i wielkie wyzwanie. Wyrażenie nauki Chrystusa językiem kolejnego pokolenia jest obowiązkiem tych, którzy mają przekazać światu Prawdę. To rodzaj naszej współpracy w dziele Wcielenia” – podkreśla kurator i dodaje, że „Zwiastowanie to niewątpliwie jedno z największych i najpiękniejszych wyzwań sztuki chrześcijańskiej. Od katakumb po czasy współczesne artyści stawiający sobie za cel służbę modlitwie i liturgii próbowali dotrzeć do sedna spotkania, które stało się punktem zwrotnym w dziejach zbawienia”.

Współczesne obrazy „Zwiastowania” w Rzymie będzie można oglądać w Muzeach San Salvatore in Lauro, które usytuowane są nad Tybrem (po drugiej stronie Zamku św. Anioła), niedaleko Watykanu. Wstęp jest wolny.

Celem projektu „Namalować katolicyzm od nowa” jest odnowa sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej odznaczających się współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki. Projekt powstał i jest rozwijany dzięki mecenatowi osób prywatnych.

Organizatorem wystawy w Rzymie jest Instytut Kultury Jana Pawła II na Angelicum, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Teologia Polityczna we współpracy z Muzeami San Salvatore in Lauro w Rzymie.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama