Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy zabezpieczaniu dokumentacji medycznej przez śledczych CBA ze Szczecina. Jak uznała prokuratura, funkcjonariusze CBA nie narazili na nic pacjentek. Chodzi o akcję w gabinecie dr Marii Kubisy, która stanęła przed sądem pod zarzutem pomocnictwa w nielegalnych aborcjach.
Prokuratura umorzyła postępowanie dotyczące czterech czynów – poinformowała prok. Ewa Antonowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. „Jeden z czynów dotyczył przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w toku prowadzonego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Szczecinie poprzez przeszukanie, zatrzymanie i przetwarzanie danych osobowych” – wyjaśniła prok. Antonowicz. Pozostałe trzy czyny, w sprawie których umorzono postępowanie, dotyczą pacjentek, których dokumentacja została zabezpieczona. W ramach śledztwa badano, czy w związku z zabezpieczeniem dokumentów, pacjentki narażono na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.
Karty pacjentek
Chodzi o akcję ze stycznia 2023 r. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli wtedy do gabinetu Kubisy podejrzewanej o przeprowadzanie nielegalnych aborcji. Ginekolog odmówiła wydania funkcjonariuszom dokumentacji medycznej. Przyznała to podczas przesłuchania przez prokuraturę. W związku z odmową, funkcjonariusze przystąpili do zabezpieczenia całej dokumentacji posiadanej przez Marię Kubisę.
„Zgodnie z obowiązującą procedurą, w momencie odmowy wydania dokumentów wskazanych w postanowieniu funkcjonariusze mają obowiązek dokonać przeszukania i zabezpieczyć dokumentację”
– wyjaśniła rzecznik Antonowicz. Dodała, że w toku prowadzonego śledztwa dr Kubisa wskazała, że w momencie przeprowadzenia czynności przez funkcjonariuszy zaprzeczyła posiadaniu dokumentacji konkretnych pacjentek oraz posiadaniu środków wykorzystywanych do aborcji farmakologicznej.
Funkcjonariusze zabrali 6 tys. kart pacjentek. Dokumentacja została zwrócona po niecałych dwóch miesiącach.
Nikogo nie narażono
Doniesienie na agentów CBA złożyło w sumie 76 pacjentek Marii Kubisy. Uznały one, że poprzez zabranie dokumentacji medycznej naruszono ich prywatność. Oprócz tego trzy z nich twierdziły, że narażono ich zdrowie. Jedna była w trakcie leczenia onkologicznego, inna zgłosiła, że z powodu braku dokumentów nie mogła przejść zaplanowanej operacji, a trzecia nie miała możliwości wykonania ważnego badania ginekologicznego.
Rzecznik Antonowicz poinformowała, że przeprowadzono kilka opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej w celu ustalenia czy zabezpieczenie dokumentacji od 9 stycznia do 27 lutego miało jakiekolwiek wpływ na stan zdrowia pacjentek, a także ewentualne narażenie ich na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez zatrzymanie tej dokumentacji medycznej.
„Biegli z zakresu medycyny sądowej, przeanalizowali przypadki tych pacjentek i w żadnym z tych przypadków nie wykazano, aby zabezpieczenie tej dokumentacji w jakikolwiek sposób naraziło te pacjentki na realizację znamion tego przestępstwa”
– wyjaśniła Ewa Antonowicz.
Ginekolog, radna, oskarżona
Jesienią 2024 r. rozpoczął się proces Marii Kubisy. Jest oskarżona sześć czynów z art. 152 par. 2 KK.
W każdym przypadku chodzi o pomocnictwo w aborcji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Maria Kubisa prowadzi w Szczecinie prywatny gabinet lekarski, pracuje w szpitalu w Nowogardzie, jest też ordynatorem oddziału ginekologii i chirurgii plastycznej w szpitalu w przygranicznym Prenzlau.
„Dr Maria Kubisa. Każdego tygodnia przyjmuje pacjentki z Polski w szpitalu w Niemczech, gdzie jest ordynatorką oddziału ginekologicznego. Dziesiątki Polek z całego kraju (Śląsk, Mazury, Podkarpacie) MUSZĄ PŁACIĆ, by legalnie terminować ciążę poza granicami swojej ojczyzny” – napisano o niej w lipcu 2025 r. na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Kubisa od 2024 r. jest radną Koalicji Obywatelskiej.
Angażuje się w w walkę o legalność aborcji. W grudniu 2023 r., czyli już po rozpoczęciu dochodzenia w jej sprawie, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przyznał jej nagrodę „Obrończyni Praw Człowieka”.
Jako radna Kubisa zasłynęła pomysłem wprowadzenia zakazu spowiadania nieletnich.
Źródła: medonet.pl, rynekzdrowia.pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.