23 lutego, w 43. rocznicę pierwszej Mszy za Ojczyznę ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz w procesie kanonizacyjnym oraz Katarzyna Soborak, notariuszka w procesie beatyfikacyjnym i świadkowie życia księdza Popiełuszki opowiedzą o jego świętości.
Spotkanie odbędzie się w Domu Amicus na warszawskim Żoliborzu 23 lutego po Mszy św. o godz. 18. „W tym roku obchodzimy 15. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Kościół dostrzegł w jego życiu nadzwyczajną więź z Bogiem, która była tak silna, że doprowadziła do heroicznej obrony wartości i do oddania życia. Ks. Jerzy był zwyczajnym człowiekiem, wśród całego grona świętych i błogosławionych można powiedzieć, że wyróżnia się swoją „przeciętnością", wielu mówiło o nim „przecięty ksiądz" – nie był wielkim intelektualistą, homiletykiem, a jednocześnie w swoim życiu szedł do świętości" – mówi Opoce Paweł Kęska,
I dodaję, że spotkanie z notariuszami w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym pomoże zrozumieć, na czym polegała świętość księdza Jerzego. „Czas, który mija, pozwala nam spojrzeć jeszcze wyraźniej na tę postać" – mówi.
Wcześniej w kościele św. Stanisława Kostki, w którym ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał słynne Msze św. za Ojczyznę, Mszy św. 23 lutego o godz. 18 przewodniczyć będzie bp Michał Janocha, bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Cud jedności
„Msze za Ojczyznę były cudem jedności narodu. Tak było w czasach, kiedy na Msze św. na Żoliborz przychodziło 50 tys. osób. Modlimy się teraz za przyczyną ks. Jerzego, żeby ta jedność w narodzie rosła wokół wartości. Zawsze w trudnych czasach, kiedy byliśmy zjednoczeni, byliśmy siłą w narodzie, co pokazuje chociażby Solidarność" – mówi Paweł Kęska.
„Msze za Ojczyznę odprawiane w stanie wojennym przez księdza Jerzego Popiełuszkę w kościele Św. Stanisława Kostki gromadziły niezliczone tłumy. Ludzie doświadczali tu poczucia jedności, wolności, godności, uwolnienia od lęku i nienawiści, umacniali wiarę i odzyskiwali nadzieję. Z tego powodu władze komunistyczne najpierw prześladowały, a potem zamordowały księdza Popiełuszkę" – dodaje.
Także dziś Msze za Ojczyznę odprawiane są w kościele Św. Stanisława Kostki od czasów ks. Popiełuszki niezmiennie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Zmieniły się okoliczności polityczne, gospodarcze, społeczne, ale zawsze potrzeba modlitwy w intencji Ojczyzny. Każdy czas niesie swoją specyfikę, dziś w obliczu przemian i niepewności za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki modlimy się o jedność Narodu.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.