Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zainaugurowało zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „religia lub etyka w szkole”. „Jeżeli najpierw ograniczymy, a później wycofamy przedmioty, na których młodzi ludzie mogą zapytać o sens życia, o cel, to będziemy mieli dramatyczną sytuację” – przestrzegał Piotr Janowicz, prezes SKŚ.
Przed Sejmem zainaugurował swoją działalność Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy – Prawo oświatowe" – którego celem jest zebranie 100 tys. podpisów pod projektem ustawy dotyczącej obowiązkowego, ale do wyboru przedmiotu: religia lub etyka.
Piotr Janowicz, prezes Stowarzyszenie Katechetów Świeckich podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że kwestie religii są powierzchownie traktowane przez społeczeństwo.
„Dlatego naszym głównym celem jako SKŚ jest rozmowa i otwarcie na dialog. Z przykrością musimy stwierdzić, że tego dialogu w kontekście nauczania lekcji religii i etyki z obecną panią minister edukacji nie ma. Wielokrotnie wysyłaliśmy do pani minister zaproszenia, prosiliśmy o spotkanie” – mówił prezes SKŚ.
„Jako nauczyciel prawie 27 lat pracy z młodzieżą, mogę o sobie powiedzieć, że jestem specjalistą w dziedzinie wychowania. To jest niemy głos młodych ludzi, którzy mówią: pomóżcie nam. Młodzi ludzie są w pełnym kryzysie psychicznym. Jeżeli najpierw ograniczymy, później wycofamy, przedmioty, na których mogą spotkać się młodzi ludzie i zapytać o sens życia, o cel życia, to będziemy mieli dramatyczną sytuację” – przestrzegał.
Piotr Janowicz zaapelował, by religia i etyka były miejscem wolnym od polityki – „miejscem, gdzie możemy się spotkać i porozmawiać”. „Nie występujemy z tym projektem przeciwko komuś, ale występujemy z projektem dla nas wspólnym. Możemy coś wspólnego razem zrobić. Dla nas, dla naszych rodzin, dla naszej ojczyzny” – mówił.
„Szanowni Państwo, projekt obywatelski ruszył. Bądźcie z nami. Wspólnie razem wykorzystajmy ten czas trzech miesięcy. Porozmawiajmy wspólnie, spokojnie, merytorycznie, słuchając siebie nawzajem” – dodał.
Zbiórka będzie prowadzona w miejscach publicznych, w parafiach i szkołach. Wsparcie zadeklarowała także ogólnopolska NSZZ Solidarność. Lista do zbierania podpisów i regulamin zbiórki dostępna jest na stronie internetowej: wartościdlaprzyszłości.pl.
„Zapraszamy wolontariuszy, ludzi dobrej woli, żeby pobrali listę, regulamin, zbiórki i w swoich środowiskach, wśród znajomych, przyjaciół, rodziny zbierali podpisy” – zachęcał Dariusz Kwiecień, zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. „Bardzo liczymy na naszych kolegów, koleżanki z nauczycieli religii, katechetów, których jest dwadzieścia parę tysięcy oraz nauczycieli etyki" – dodał.
Poparcie dla inicjatywy zadeklarowali na ostatnim posiedzeniu plenarnym KEP polscy biskupi. „Biskupi są niezależni w swoich decyzjach, ale prosimy ich, żeby powiadomili proboszczów. W związku z tym liczymy, że zbiórki odbywać się będą także w parafiach” – mówi.
„To są te dwa środowiska, które są bardzo mocne. Liczymy, że z górką zbierzemy na pewno więcej podpisów, niż jest wymagane w ustawie” – mówił.
Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy potrwa do 27 czerwca, następnie projekt zostanie złożony w Sejmie.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.