Irak: wyzwolono chrześcijańską dzielnicę Mosulu

Irackie wojska rządowe odbiły z rąk dżihadystów wschodnią dzielnicę Mosulu. Jest tam jednak wciąż zbyt niebezpiecznie, aby mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów.

Przed zajęciem chrześcijańskiej dzielnicy Mosulu przez fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego znajdowało się tam co najmniej 700 domów należących do chrześcijan, którzy po wypędzeniu ich przez islamistów w czerwcu 2014 r. schronili się w Irbilu.

Jak informują irackie media, większość wyzwolonych budynków, jak i mieszący się w tej części Mosulu szpital pediatryczny są totalnie zniszczone.

„Informacje o oswobodzeniu chrześcijańskiej dzielnicy napawają nadzieją, miasto wciąż jest jednak pełne snajperów i min pułapek, więc za wcześnie jest jeszcze mówić o powrocie ludności” – podkreśla ks. Thabit Mekko, który wraz z  wiernymi z Mosulu schronił się w Kurdystanie. Chaldejski kapłan zauważa zarazem, że liczne chrześcijańskie rodziny, które wówczas uciekły przed  terrorem dżihadystów, wcale nie są pewne, czy po tym, co przeżyły będą chciały powrócić do tego miasta. 

bz/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama